Domů Výživa Kvalitní potraviny Ačokča a účinky na zdraví

Ačokča a účinky na zdraví

Víte, co je to ačokča? Pokud ne, tak vězte, že nezralé plody a listy této rostliny se používají jako zelenina. Ačokča nepatří mezi příliš rozšířené pochutiny, lze ji však použít do salátů, polévek nebo třeba do guláše.

Ačokča se řadí mezi tykvovité rostliny, nazývá se papriokurkou či paprikovou okurkou. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že jde právě o jakéhosi křížence papriky s okurkou, pravda je jiná. Pěstuje se v Mexiku, Peru a v částech jihovýchodní Asie. V našem prostředí se s ní běžně nesetkáme, obecně lze považovat ačokču za vcelku neznámou po celé Evropě.

Pěstování

Dostat se k plodům ačokči není v našem prostředí vůbec snadné. Jednou z možností je pak vlastní pěstování. Ačokča přirozeně roste ve velkém a teplém klimatu, je tak třeba ji předpěstovat ve fóliovníku. Jinak se pěstuje podobě jako papriky, lze ji úspěšně pěstovat třeba i na parapetu okna. K výsevu by mělo dojít až v době, kdy nehrozí přízemní mrazy. Plody pak lze sklízet v období od konce července až do příchodu prvních mrazivých dnů.

Plody

Použití plodů ačokči jako zeleniny je velmi oblíbené především v Peru. Konzumují se plody o velikosti 3-8 centimetrů, nesmí být ještě zralé. Jsou totiž bílé a měkké, po dozrání ztvrdnou a ke konzumaci nejsou vhodné. Tyto plody obsahují řadu blahodárných a důležitých látek a vitamínů, např. vitamín C, z řady vitamínů B pak B1 a B2. Nesmíme zapomenout zmínit ani důležité hořčiny a vápník.

Ačokča v kuchyni

ačokčaJednoduše lze říci, že plody ačokči lze používat obdobně jako okurky i papriky. Máte-li rádi nakládané okurky, stejně, tj. do sladkokyselého nálevu, můžete naložit i tyto plody. Z našeho pohledu je to torochu škoda, jelikož pak nálev změní typickou chuť tohoto plodu a více se připodobní klasickým okurkám. Vynikající je však ačokča plněná. Postup přípravy je obdobný jako u plněných paprik, výsledná chuť vás však zajisté překvapí. Nebojte se plody používat do gulášů, na přípravu leča, salátu a dalších pokrmů. Pokud si ačokču sami vypěstujete, nezapomeňte, že lze konzumovat i listy této rostliny. Je možná je nasekat, spařit a používat jako alternativu špenátu.

Vliv na zdraví

Již jsme uvedli, že ačokča obsahuje řadu důležitých vitamínů. Má také blahodárný vliv naše zdraví a pomáhá při léčbě různých onemocnění. Zasyrova konzumovaná ačokča pomáhá při léčbě cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo při snižování cholesterolu. Používá se také při léčbě respirační sklerózy, preventivně pak účinkuje proti ateroskleróze.

Pokud tak přemýšlíte, že byste si vypěstovali zajímavou a netypickou rostlinu, která bude sloužit nejen na okrasu, ale také zpestří váš jídelníček a pomůže i vašemu zdraví, ačokča je skvělou volbou. Pěstuje se podobně jako dýně, papriky nebo okurky, takže by jeho pěstování nemělo přinášet žádné zásadní komplikace a problémy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno