Amarant

Setkali jste se někdy s obilovinou zvanou amarant? Je superpotravinou a ze všech obilnin obsahuje nevíce bílkovin. Obsahuje řadu zajímavých látek a je ideální potravinou pro ty, kteří rádi poznávají nové potraviny a současně chtějí žit zdravě.

Amarant je známý již po tisíce let, byl důležitou složkou potravy Aztéků i Mayů. Amarant je označení pro rostlinu laskavce, kterému se říká mimo jiné i sloní ucho. Ve skutečnosti není amarant obilninou, ale vzhledem k vlastnostem semen se mezi ni řadí. Ačkoliv se v obchodech se zdravou výživou setkáte především se semeny amarantu, konzumovat lze i listy. Aztékové používali listy amarantu jako zeleninu. V současné době se amarant v největší míře pěstuje v Číně a Mexiku. Existuje celá řada druhů laskavce, ne všechny jsou přitom vhodné ke konzumaci. Některé druhy se používají k výkrmu dobytka. Amarant je totiž nadprůměrně výživnou obilninou s řadou vitamínů a prospěšných látek.

Obsah látek

Jak jsme již poznamenali, v semenech amarantu se nachází nejvíc proteinů ze všech bílkovin. Amarant je také významným zdrojem esenciální aminokyseliny lysin, která je vzácná a takřka nikde se nevyskytuje. Obsahuje také velké množství vlákniny, železa, vápníku či hořčíku. Neobsahuje lepek, je tak skvělou alternativou ke klasickým obilninám pro osoby, trpící celiakií.

Amarant a vliv na zdraví

Díky vysokému obsahu prospěšných látek má amarant pozitivní vliv na zdraví. Preventivně pomáhá před vznikem některých onemocnění, stejně jako je podpůrným pomocníkem při již vzniklých nemocích. Pojďme se podrobněji podívat, v jakých případech vám konzumace amarantu pomůže.

Snižování hladiny cholesterolu

Semena amarantu obsahují nenasycený uhlovodík skvalen. Ten snižuje hladinu cholesterolu, podobně jako oves, který je však bohužel pro mnohé alergenem. Amarant je tak jedinečnou alternativou. Pomáhá také preventivně bojovat před onemocnění rakovinou. Skvalen totiž dokáže zastavit zásobování nádorů v krvi. Je vhodný např. jako preventivní přípravek proti rakovině prsu.

Cukrovka

Trápí vás cukrovka nebo se jí chcete preventivně vyhnout? Konzumací amarantu se preventivně ochráníte před hyperglykémií. Konzumace laskavce se doporučuje i pro osoby, které již cukrovkou trpí.

Jak amarant připravovat

Možnosti použití amarantu v kuchyni jsou různorodé. Používá se podobně jako quinoa a je vhodnou alternativou rýže. Je také dobrým doplňkem jogurtů, hodí se pro přípravu kaší a přesnídávek. Semínka amarantu můžete také opražit na pánvi, budou pukat podobně jako popcorn. Můžete jej také přidávat do salátů. Lze rovněž zakoupit i amarantovou mouku z nadrcených semen, vhodnou pro přípravu moučníků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno