Bolen dravý

Bolen dravý je sladkovodní ryba, se kterou se můžete setkat i v našich končinách. Patří do skupiny kaprovitých, řadí se společně cejny, parmami a dalšími druhy mezi tzv. bílé ryby. Při správné úpravě bolen chutná dobře, takže pokud jej ulovíte, měli byste ho v kuchyni rozhodně vyzkoušet. Jak bolen dravý vypadá a jak při jeho tepelné úpravě postupovat?

Bolen dravý patří mezi bílé sladkovodní ryby. Kde se s ním můžete setkat? Obvykle žije v dolních a středních úsecích řek a také v tůních. Ve pstruhových nádržích se nevyskytuje. Jedná se o ceněnou hospodářskou rybu, které je mezi tuzemskými rybáři vcelku populární. Hmotnost jednoho bolena se průměrně pohybuje v rozmezí od 1,5 do 2 kg.

Většina rybářů bolena velmi dobře zná. Jedná se o velkou dravou rybu, která má ústa posazená v horní části hlavy. Bolen dravý má protáhlé a zploštěné tělo a hřbet modro-šedé barvy. Bolen má bílé břicho, proto patří mezi tzv. bíle ryby. V mládí se bolen vyskytují ve velkých hejnech, později pak v menších skupinách. Boleni loví drobné rybky a je schopen sníst i menšího savce, který se nachází ve voda. Bolen dorůstá do délky až 80 cm. Bolen se může dožít až 15 let.

Bolen a jeho příprava

Bolen dravýBolena na pultech obchodů moc často nenajdete, nejčastěji se objevuje na talířích rybářů, kteří si je sami uloví. Maso bolenů se obecně neřadí k nejchutnějším, není totiž moc pevné, takže se při tepelné úpravě rozpadá. Bolena si ale můžete připravit podobně jako jiné kaprovité ryby. Pokud budete postupovat podle osvědčených postupů, bude vám bolen chutnat. Podobně jako u všech bílých ryby je důležité vyndat z nich vnitřnosti co nejdříve po ulovení. Nejlepší je bolena připravit ihned, pokud to není možné, pak jej co nejdříve uložit do lednice. Bolena byste také měli předem zbavit šupin, které jsou velmi jemné. Dají se snadno odstranit, ale jakmile na vzduchu zaschnou, bude to o poznání náročnější. Maso bílých ryb se kazí velmi rychle, proto je důležité připravit je za čerstva.

Použití bolena v kuchyni

Jak si na bolenovi pochutnat? Můžete jej nasolit a nechat odpočinout do dalšího dne. Sůl rybu zakonzervuje, takže zůstane čerstvá. Další den můžete sůl odstranit, rybu pokmínovat, obalit v mouce a usmažit v oleji. Jakmile rybu vložíte do rozpáleného oleje, měli byste ji hned obrátit na druhou stranu. Tím zabráníte zkroucení ryby.

Boleni se obvykle připravují i ploutvemi. Pokud rybu obalíte v mouce, masou nebude mít takové tendence se rozpadat. Důležité je rybu pořádně propéct, měla by křupat. Takhle je bolen nejchutnější, naopak se nehodí společně s dalšími bílými rybami pro tepelnou úpravu dušením. Svou křehkost ztrácí také při kombinaci s různými omáčkami. Nechejte vyniknout měkké křehké maso bolenů, jen je obalte v mouce a osmažte. Uvidíte, že si na nich pochutnáte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno