Brnění a mravenčení končetin

Brnění a mravenčení rukou nebo nohou (parestezie) někdy zažil asi každý z nás. Často se naštěstí jedná jen o důsledek přeležení či přesezení, kdy nepříjemné pocity velmi rychle zmizí. Pokud však přetrvávají nebo se opakovaně vrací a nabývají na intenzitě i bez zjevné vnější příčiny, mohou být příznakem vážné choroby.

Nejčastější příčiny brnění a mravenčení končetin

Stlačení nervů

Vůbec nejčastější příčinou pocitu brnění je stlačení nervu, obvykle v místech, kde se nachází hned pod kůží a v blízkosti kosti. Takové podráždění však poměrně záhy odezní, protože tlak na daný nerv povolí – třeba změnou polohy. O poznání horším případem je permanentní útlak. Typickým příkladem takového stavu je syndrom karpálního tunelu, kdy je utlačován nerv v zápěstním kanálu. Pokud nepomůže nošení ortézy a klidový režim, přistupuje se k chirurgickému řešení, kdy je třeba nerv manuálně uvolnit. Do končetin se také může promítat dráždění nervových kořenů u míchy, například u problému v podobě vyhřeznutých plotének. Brnění a mravenčení rukou nebo nohou může mít spoustu příčin

Cukrovka

Při diabetu I. a II. typu dochází k postupnému poškození nervové soustavy. Nemoc jako taková negativně ovlivňuje cévky starající se o výživu nervu. Výsledek, který se projevuje jako brnění konců končetin nebo omezením jejich citlivosti, se odborně nazývá diabetická neuropatie.

Nadměrné užívání alkoholu

Brnění končetin a změny v jejich citlivosti vznikají jako následky alkoholismu, který způsobuje poškození nervů i mozku.

Nádorové choroby

Parestezie někdy provází také nádorová onemocnění. Pocity vznikají buď jako následek působení nádoru na metabolismus, nebo je rozvíjí samotný imunitní systém, který tak spouští obranné reakce proti rakovinotvornému bujení.

Nedokrvení dolních končetin

Brnění a mravenčení je často také vedlejším symptomem kornatění tepen (ateroskleróza), nemoci, která brání správnému a dostatečnému prokrvování.

Roztroušená skleróza

Zákeřné onemocnění postihující nervy se může projevovat mimo jiného také právě brněním.

Z dalších příčin je možné uvést nedostatek vitaminů skupiny B, klimakterium nebo fybromyalgii.

Léčba

Základem úspěšné léčby je správná diagnóza. Lékař by měl na základě rozhovoru s pacientem zjistit, jakými nemocemi daná osoba trpí, zda užívá nějaké léky, jakou vykonává práci či jaký je jeho celkový životní styl. Poté se obvykle přistupuje k rozborům krve, dále k rentgenu páteře nebo k různým speciálním neurologickým vyšetřením. Dle odhalených příčin mravenčení a brnění se následně volí vhodná terapie.

U některých typů může pomoci cílená rehabilitace, používání ortopedických pomůcek nebo změny návyků. Jestliže zmíněné pocity způsobují bolest, nasazují se analgetika, antirevmatika a někdy také antidepresiva. Dovolí-li to celkový zdravotní stav, je žádoucí zařadit do denního režimu pohyb. Dobré prokrvení znamená také kvalitní výživu nervů v končetinách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno