Domů Zdraví Anatomie Brzlík u člověka

Brzlík u člověka

Brzlík – žláza, která se během vývoje člověka mění. Má velký význam pro vývoj rozmnožovacích orgánů. Na této žláze je zvláštní právě vývoj, spojený s rozdílnou funkcí během různých etap života. Jak vypadá, k čemu slouží a jaká existují onemocnění?

Brzlík je dvoulaločná žláza, kterou najdeme pod štítnou žlázou. Z pravé i z levé strany sousedí brzlík s hroty plic. Povrch brzlíku je chráněn pouzdrem. Navíc se skládá ze dvou vrstev – z kůry a ze dřeně. Velikost brzlíku nelze přesně určit, jelikož se během vývoje člověka mění. Největších rozměrů dosahuje kolem druhého roku a s přibývajícími lety se postupně zmenšuje.

Význam brzlíku

Brzlík má celou řadu funkcí, lišících se v konkrétní vývojové etapě člověka. Pojďme se tak podívat na funkce v jednotlivých stádiích.

U dětí do 18 měsíců

Velmi důležitou roli hraje brzlík hned po narození dítěte. Dítě totiž získává potřebou energii a důležité látky z mateřského mléka. Vstřebávání mléka by bylo bez brzlíku náročné. Mléko totiž obsahuje těžko vstřebatelný kasein, brzlík jej dokáže štěpit a připravit tělo na to, aby jej mohlo přijmout. Později ztrácí brzlík tuto funkci, proto také mnozí tvrdí, že konzumace mléka v dospělosti přetěžuje organismus – nebo zařízení pro jeho štěpení. V době, kdy má brzlík důležitou roli, se podílí na vývoji a usměrňování funkce tzv. T-lymfocytů, což je druh bílých krvinek, který má za cíl odstranit škodlivé buňky.

Růst člověka

Dítě

S přibývajícím věkem se velikost brzlíku zmenšuje a ztrácí své vlastnosti a funkce. Brzlík roste asi do sedmi let, pak se růst zpomaluje a po pubertě končí. Mimo jiné má hlavní funkci pro správné fungování imunitního systému, důležitou úlohu také hraje při vývoji rozmnožovacích orgánů. Brzlík později ztrácí své funkce, protože jeho úlohu přejímají jiné orgány. Později se měni a je nahrazován vazivem a tukem.

Brzlík a onemocnění

Vývoj brzlíku v raném dětství je pro správnou funkci a vývoj organismu velmi důležitý. Jak bylo zmíněno, jednou z jeho funkcí je ovlivnění vývoje bílých krvinek. Ty mohou špatně fungovat a nedokáží rozeznat cizorodé a škodlivé buňky od zdravých a prospěšných. Díky špatné funkci brzlíku také mohou vzniknout nemoci, spojené s poruchou imunity – např. roztroušená skleróza. Brzlík se může vyvíjet pomalu nebo může být narušen zhoubným nádorovým onemocněním.

Ačkoliv hraje brzlík důležitou roli v raném dětství, je důležitý pro budoucí vývoj těla a organismu. I přesto, že funkci v dospělosti přebírají jiné orgány, je třeba se o tuto žlázu zajímat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno