Buvolí mléko

Už jste slyšeli o buvolím mléce? Jedná se o důležitou surovinu pro výrobu pravé mozzarelly. Buvoli se chovají na mléko zejména v jižní Itálii, kde má chov mnohaletou tradici. V našich končinách není chov buvolů příliš rozšířený, ale bývá bezproblémový. Jaké jsou přednosti buvolího mléka a k čemu se využívá?

Buvolí mléko se ve velké míře zpracovává především na území Itálie. Proto se také středozemním buvolům říká italští. V Itálii má chov buvolů na mléko velký hospodářský význam, existují zde dokonce velké farmy, které se svou velikostí vyrovnávají běžným kravským farmám, jak je známe u nás.

buvolí mléko

Jedním z nejoblíbenějších mléčných produktů, které se z buvolího mléka vyrábí, je mozzarella di bufala, tedy buvolí mozzarella. Z ekonomických důvodů se na pultech obchodů setkáte s mozzarellou vyrobenou z mléka kravského, vězte, že originální je jen ta z mléka buvolího. Pokud ji jednou ochutnáte, už po levné alternativě nesáhnete.

Produkty z buvolího mléka

Jak jsme nastínili výše, nejoblíbenějším a nejrozšířenějším produktem z buvolího mléka je mozzarella. K její výrobě se tohoto mléka také spotřebuje nejvíce. Za zmínku rozhodně stojí výtěžnost mléka, protože ze 4 litrů vyrobíte přibližně kilogram mozzarelly. Tento čerstvý sýr se hodí do salátů, podává se také nakrájený na plátky s rajčaty, olivovým olejem a pečivem.

Z buvolího mléka se vyrábí i další produkty, například měkký přírodní sýr caciotta di bufala, dále ricotta di bufala či jogurtu. Jak jste jistě pochopili, přívlastek „di bufala“ vždy značí, že konkrétní produkt byl vyroben právě z mléka buvolího. Ricottu a další sýry pak zakoupíte i v levnějším provedení z kravského mléka, to buvolí má však výrazně chuť a dodá produktům něco navíc.

Výroba tradiční mozzarelly z buvolího mléka

Nyní, když jsme si buvolí mléko představili a nastínili, co vše se z něj vyrábí, pojďme si alespoň ve stručnosti popsat proces výroby nejoblíbenějšího produktu, tedy mozzarelly. V první řadě se buvolí mléko, které má velmi sytou bílou barvu, nechá vyrážet. Zahřeje se na teplotu 83 °C, poto se do něj přidá syřidlo a následně bochník sýřeniny rozkrojí na velké kusy.

Mozarrella se nechá chvíli odpočívat a následně se už zpracovává rukama. Sražená hmota se přesune do hrnce s horkou vodou a hněte se a hněte, až vznikne krásný lesklý bochníček mozzarelly. Pokud v obchodě narazíte na produkty z buvolího mléka, rozhodně je vyzkoušejte. Bohužel se na pultech řetězců příliš často nevyskytují, a tak si pro ně musíte zajít do specializovaného sýrařského obchodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno