Čaj z rýmovníku

Jak je z názvu této rostliny patrné, používá se jako účinný pomocník při rýmě. Rýmovník (molice) je na pěstování nenáročná léčivka s typickým aromatem, kterou mnozí pěstují jako pokojovou rostlinu a o jejích léčivých účincích často ani neví.

Rýmovník

Rýmovník (plectranthus argentatus) se pěstuje jako venkovní i pokojová rostlina. Řadí se do čeledi hluchavkovitých a jde o australský druh molice. Rýmovník můžeme poznat podle zvláštní vůně, která připomíná kombinaci meduňky a máty. Tato rostlina je nenáročná na pěstování, vyžaduje však světlo a teplé prostředí. Pokud zajistíme dostatečný sluneční svit, třeba i s mírným zastíněním, bude růst bez problémů. Je také třeba při pěstování pohlídat zavlažování, rýmovník vodu potřebuje, ale nesmí se přelévat. Snáší mnohem lépe sucho než nepřetržité vlhko. Květy na této rostlině příliš často neuvidíme. Rýmovník kvete jen týden a květy jsou drobné a takřka neviditelné. Rýmovník má blahodárné účinky na náš organismus, pomáhá především při rýmě, můžeme jej však použít také jako ochranu před hmyzem. Své využití nachází také v gastronomii.

Účinky na zdraví

Rýmovník je díky svému silnému aromatu účinný při potížích s dýchacími cestami. Níže se budeme podrobněji věnovat přípravě čaje, ovšem i pouhé přičichávání k aromatickým listům nám od rýmy a dýchacích problémů uleví. Rýmovník je také oblíbený mezi astmatiky, kterým usnadní dýchání. Máme-li hovořit především o vnitřním užívání ve formě čaje, je třeba zmínit především zmírnění bolestí hlavy, snižování vysokého tlaku, zmírnění zažívacích potíží a samozřejmě i pomoc při rýmě a nachlazení.

Příprava čaje

Na rozdíl od jiných bylin je vhodné připravovat čaj z čerstvých listů. Rýmovník je totiž opravdu šťavnatý a plný vody a dalších látek, díky čemuž je velmi náročné jej usušit. Ve srovnání s jinými bylinami trvá sušení listů rýmovníku velmi dlouhou dobu, někdy se to dokonce úplně nepodaří. Pokud si tedy chcete připravit čaj z rýmovníku, natrhejte a omyjte lístky. Na přípravu čaje do jednoho hrnku postačí jeden list rostliny, listy jsou totiž vcelku velké a jejich aroma i obsah látek jsou dostatečné. Zalijte horkou vodou a nechejte několik minut louhovat, poté může okamžitě popíjet. Čaj krásně voní. Trápí-li vás chrapot nebo kašel, oslaďte si jej medem a brzy se vám uleví.

Použití v kuchyni

Kromě přípravy čaje a použití v aromaterapii lze tuto bylinu také využívat v gastronomii, ačkoliv se na ni často zapomíná. Používá se především při pečení jehněčího nebo hovězího masa, je ideální také pro přípravu marinády. Obecně lze rýmovník používat všude tam, kde se běžně používá šalvěj. Zvláští vůně i chuť může výsledný pokrm zajímavým způsobem ozvláštnit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno