Chinin a účinky

Chinin je chemickou látkou, se kterou se v dnešní době běžně setkáváme díky oblíbenému nápoji – toniku. Typická chuť však není jedinou výsadou této látky. Chinin pomáhá při léčbě malárie a má řadu dalších pozitivních vlastností.

Vlastnosti a složení

TonikChinin se svým složením řadí mezi alkaloidy. Má velmi specifické vlastnosti. Jedním z hlavních vlastností je hořká chuť, díky které je právě přidáván do Toniku. Chinin taktéž povzbuzuje chuť jídlu. To je důvod, proč se doporučuje při nechutenství nebo žaludečních potížích. Až budete Tonik pít, zkuste si najít zdroj UV záření. Možná budete překvapeni, jak pěkně tento nápoj fluoreskuje. To je taktéž specifická vlastnost této látky. Tato látka se získává z kůry rostliny chinovníku. Vyskytuje se v Jižní Americe.

Chinin a zdraví

Tonik je nápoj, který se doporučuje pít také při různých zdravotních problémech. Neslouží jen jako delikátní nápoj, nýbrž také jako lék. S čím vám mohou účinky chininu pomoci?

Proti bolesti

Máte-li slabé bolesti, bolí vás hlava, můžete využít analgetických účinků chininu. Nemusíte hned sahat po léku proti bolesti, stačí se pořádně napít a bolest může ustat. Chini totiž dokáže tlumit centrum bolesti.

Při horečce

Chinin dokáže působit i jako tzv. antipyretikum. To znamená, že dokáže potlačovat látkovou přeměnu. Ne nadarmo se tak doporučuje pití toniku lidem s horečkou. Jde o podpůrnou vlastnost, nikoliv o samostatný prostředek ke snížení teploty.

Snížení krevního tlaku

I takovou vlastnost má chinin. Dokáže zpomalit srdce a tím snížit krevní tlak. Máte-li problémy s vysokým tlakem, pijte tonik.

Malárie

V minulosti a částečně i v dnešní době byl právě tonik hlavním lékem proti malárii. V dnešní době se používají syntetické léky a taktéž vznikají typy malárie, které jsou odolné vůči chininu, i přesto je stále tato látka hlavním léčivem proti malárii. K léčbě malárie se používal řadu let, dříve se kúra chinovníku vyvařovala. Až v 19. Století došlo k izolaci chininu.

Chinin a těhotenství

Ačkoliv jsme doposud hovořili o chininu jako o léčivé a zdraví prospěšné látce, má i odvrácenou stránku. Je třeba si uvědomit, že chinin je jed, který dokáže při větším dávkování i zabíjet. Zvracení, alergie, hluchota, ochrnutí srdce. To se může stát při nadměrném příjmu této látky (pochopitelně nehrozí při popíjení tonicu). V těhotenství je to mnohem složitější. Chinin působi velmi negativně na vývoj plodu – používá se k vyvolávání potratů. Vadí také kojencům, kteří jsou citliví na chinin a jen minimální dávka jim může ublížit. Proto je třeba dávat si pozor na příjem chininu, včetně toniku, nejen v samotném těhotenství, nýbrž i v době kojení. Chinin se vylučuje mateřským mlékem.

Chinin je tak látkou, které v historii zachránila spoustu lidí. Je však třeba mít na paměti, že jde o jed, který může způsobit při větším dávkování velké zdravotní problémy. Těhotné ženy by měly příjem toniku zcela omezit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno