Chronická únava a tělo bez energie

Únava je brána jako klasický projev pocitu, kdy toužíme po spánku. Takový pocit je pro nás v určitých chvílích příjemný, ale co dělat pokud nás trápí chronická únava? 

Únava je brána jako klasický projev pocitu, kdy toužíme po spánku. Takový pocit je pro nás v určitých chvílích příjemný a zasloužíme si spánek hlavně formou odpočinku. Vzniká po práci, námaze, sportu nebo i procházce na čerstvém vzduchu.

Druhy únavy:

o   běžná únava (vzniká například po celodenní námaze očí, při práci s Pc, psaní, čtení)

o   jarní únava (vzniká při přechodu zimního období do jarního)

o   chronická únava (vzniká vlivem přepracování, kdy člověk nic nestíhá, vyčerpává svůj organismus, nedobíjí baterie a tělo nemá čas na regeneraci sil, taková únava není pro zdraví prospěšná).

Jak vyčerpanost vzniká? Ohrožuje naše zdraví?

Většina případů se najde mezi pracujícími matkami, které kromě svoji práce musí stíhat starost o rodinu, domácnost, děti a na sebe nemají vůbec žádný čas. Po pár letech se takový stav projeví postupným vyčerpáním všech sil a tělo zkolabuje. Organismus nezvládne, takový nápor a vypne. Netýká se to jen pracujících žen, ale všech, kteří tráví v práci více času a nemyslí na odpočinek.

Dlouhodobá vyčerpanost a únava z nedostatku odpočinku úzce souvisí se zdravím a problémy, které se většinou po čase projeví, například: záněty nosních dutin, záněty středního ucha, nemoci střev, revmatické onemocnění, různé infekce, zánět mozkových blan, úplný kolaps imunity a psychiky.

Spouštěčem únavy může být nedostatek světla, malý přísun vitamínů, nedostatek živin, nedostatek radosti. Zíváním nás tělo upozorňuje, že potřebuje odpočinek, nevyplatí se ignorovat signály, které svítí červeně.

Pozor, není to běžná únava!

Chronický syndrom únavy nastoupí v případě, kdy je tělo bez energie a síly pokračovat. Nejedná se o běžnou únavu, ale o hlubokou vyčerpanost, člověk není schopen jakéhokoli výkonu a celý zeslábne, kolikrát leží v posteli a nic nevnímá. Vnitřně se nemocný cítí jako loutka, panáček, který funguje, protože musí. O jaký druh únavy se u pacienta jedná, odhalí až konzultace a vyšetření u lékaře, zda jde jen o psychický stav, vyčerpanost z práce, poruchu imunity, nebo infekci v těle. Je dobré nic nepodceňovat a včas vyhledat pomoc, než dojde ke kolapsu.

Vážné příčiny únavy způsobuje také: chudokrevnost (nedostatek železa), Parkinsonova nemoc, Alzheimer, roztroušená skleróza nebo nádorové onemocnění, porucha funkce štítné žlázy, porucha spánku, psychická porucha, psychická nemoc z vyhasnutí, panická úzkost, třepání ze stresu a jiné.

Co dělat? Jaká rada na závěr?

Člověk by měl při prvních náznacích vyčerpanosti zastavit, přehodnotit svůj život, dát tělu prostor načerpat zpět ztracenou energii, doplnit vitamíny, dát nový poháněč svému životu. Někdy si stačí rozdělit doma práci mezi jiné členy domácnosti, udělat si relaxační chvilku, dostatečně dlouho spát, čerpat energii ze slunce, ze smíchu, z přátel a rodiny, posedět v přírodě. Nejedná se o nemoc slabochů, těžký druh únavy se musí léčit, v takovém případě pomůže lékař, který nasadí potřebnou léčbu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno