Co je to erythritol

Spousta z nás se snaží ze svého jídelníčku vytlačit cukr. Důvody mohou být různé, od redukce hmotnosti až po zdravotní omezení. Jednou ze zajímavých náhražek klasického cukru je erythritol.

Erythritol je cukernatý alkohol, se kterým se můžeme setkat i v potravinách. Přirozeně se vyskytuje v některých druzích ovoce, ale také ve víně nebo sýru. Fermentací glokózy se erythiol vyrábí a můžete jej tak zakoupit jako náhradní sladidlo. Používá se také v potravinářském průmyslu. Jedná se o syntetickou látku, která je však s přírodními identická a proto patří mezi ty „zdravější“ druhy náhradních sladidel.

Charakteristika erythritolu

Erythiol je přírodní sladidlo s nízkým glykemickým indexem a sladkou chutí. Z hlediska sladivosti je na tom podobně jako cukr a jiná sladidla. Označuje se za zdravé sladidlo a doporučuje se při hubnutí i dodržování diety pro diabetiky. Erythiol má velmi nízkou kalorickou hodnotu. Ve srovnání s jiným, hojně používaným sladidlem xylitolem je kalorická hodnota přibližně 50 krát nižší. Kromě nízké kalorické hodnoty má erythiol také jisté pozitivní účinky na lidský organismus. Přesto odborníci nedoporučují používat toto náhradní sladilo jako první zdroj a kombinovat jej s jinými typy.

Použití přírodního sladidla erythritol

Erythiol můžete používat podobně jako cukr, tj. přidávat jej do studených pokrmů, nápojů, můžete ho použít také při vaření a pečení. Hojně se používá také v potravinářském průmyslu, protože kromě sladivosti také plní funkci stabilizátoru a zahušťovadla. Najdete ho tak na etiketách mnohých cukrovinek, žvýkaček, sladkých náplní, pudinků či nízkokalorických a mléčných nápojů. Často se používá i v kombinaci s jinými sladidly.

Erythritol a vliv na zdraví

Začněme negativními vlivy na lidský organismus. Podle aktuálních průzkumů a testování má erythiol mírné laxativní (projímavé) účinky, které jsou však ve srovnání s jinými podobnými sladily menší. Od roku 2015 se po podrobných analýzách a vědeckých výzkumech může používat i jako sladidlo do nápojů, a to v maximální koncentraci 1,6 %. Přejdeme-li k pozitivním vlivům na lidský organismus, bezpochyby musíme opět zmínit, že nezvyšuje hladinu krevního cukru. Proto se hodí i pro diabetiky. Erythiol navíc podporuje trávení, nekazí zuby a měl by být vhodnou alternativou i pro těhotné a kojící ženy.

Erythiol je jasným důkazem toho, že náhradní sladidla nemusí mít jen negativní dopady na naše zdraví. Je však třeba si uvědomit, že chceme-li bojovat s cukrem a návykem a sladké, měli bychom se snažit eliminovat sladkou chuť. Erythiol a další sladidla nám cukr nahrazují, na sladkém jsem však stále závislí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno