Co je to laminektomie

Termín laminektomie označuje chirurgický zákrok, při kterém lékaři odstraní části obratle za účelem vytvoření přístupu do páteřního kanálu. Vzniklý prostor následně využívají k tomu, aby mohli dále pracovat s míchou a jejím okolím nebo meziobratlovými ploténky. Kdy volí tento postup a proč? Odpovědi najdete v tomto článku.

Je zřejmé, že laminektomie patří mezi velmi náročné operace. Proto se k ní zpravidla přistupuje jako k poslednímu možnému řešení po vyzkoušení neinvazivních léčebných metod, jako je podávání léků, klidový režim nebo vykonávání rehabilitačních cviků.

Laminektomie se obvykle provádí u krční nebo bederní páteřeObecně jde o způsob, jak pacienta zbavit bolestí zad, které zapříčiňuje např. poúrazový stav, nádor v dané oblasti či vyhřeznuté ploténky apod. Všechny uvedené obtíže vytváří tlak na nervové cesty, který postižená osoba pociťuje jako bolest. Laminektomie se u většiny případů provádí v dolní části zad nebo u krční páteře.

Laminektomie, hemilaminektomie a laminoplastika: základní rozdíly

V souvislosti s tímto pojmem se můžete setkat i s dalšími podobnými, a to hemilaminektomií a laminoplastikou. Níže uvádíme, v čem se tyto metody liší.

  • Laminektomie = odstranění celé zadní části obratle (tzv. oblouku).
  • Hemilaminektomie = odstranění poloviny zadní části obratle.
  • Laminiplastika = úprava obratlového oblouku s cílem stabilizace jeho funkce.

Operace jako řešení bolestivých stavů

Laminektomie se tedy používá při léčbě bolestí zad, na které nezabírá žádný jiný (a méně rizikový) postup. K jejich vzniku často vedou situace, kdy míchu nebo důležité nervy stlačují právě obratle. A k tomu může dojít z mnoha důvodů. Problémy s páteří, resp. zády se objevují kvůli:

  • přetěžování – při intenzivním sportování nebo jednostranné činnosti např. v práci (zvedání těžkých předmětů apod.),
  • nevhodnému životnímu stylu bez dostatku pohybu – ochabují zádové svaly a páteř degeneruje, bortí se,
  • úrazovým stavům – jako následek pádů či nárazů (např. při autonehodě),
  • nádorovým onemocněním,
  • onemocněním kloubů a kostí,
  • špatnému držení těla,
  • genetickým předpokladům.

Možná rizika laminektomie

Tak jako ke každé operaci, i k této se vážou určitá rizika. Odborné zdroje nejvíce zmiňují možnost vzniku nežádoucího krvácení, infekce či krevních sraženin. Dále samozřejmě existuje také šance, že zákrok sice napraví to, co napravit má, ale dojde při něm k poškození jiných struktur a tkání.

Jak laminektomie probíhá

Operace se vždy provádí v celkové anestezii pacienta. Co se týče samotného postupu, první krok chirurga představuje řez v určeném místě a uvolnění svalstva, aby se dostal k danému obratli. Poté odstraní příslušnou část a postará se o eliminaci blokád. Pokud je to potřeba, může po laminektomii následovat ještě stabilizace páteře pomocí výztuží, kostních štěpů, šroubů atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno