Co je tuřín

Tuřín je krmná plodina a také kvalitní kořenová zelenina, která se v našem prostředí pěstuje poměrně málo, taktéž se málo používá. Přitom má pro využití v kuchyni skvělý potenciál. Pokud vás zajímá, kde se tuřín vzal, jak chutná a jak s ním nakládat, čtěte dále.

Tuřín je považován za křížence hlávkového zelí a vodnice. Patří k vůbec nejodolnějším druhů kořenové zeleniny. Tuřín se skvěle hodí pro doplnění zimního jídelníčku. Pěstuje se jednoduše a také se snadno připravuje. Tuřín je podobný a mnohdy těžko rozeznatelný od vodnice. Přesto je však tuřín oblíbenější, a to proto, že jsou bulvy větší. Ačkoliv se dnes používá tuřín výjimečně a rozhodně nejde o masově používanou kořenovou zeleninu u nás, do 16. století jej konzumovali všichni, včetně vysoko postavených vrstev společnosti. Dnes se používají především odrůdy, určené k výkrmu zvířat. Přesto má však kvalitní gastronomie dostatek prostoru a na tuřín nezapomíná.

Obsah látek

Tuřín se skládá z devadesáti procent z vody. Obsahuje důležité látky pro náš organismus a také vitamíny, především vitamín C. Obsahuje také vlákninu a bílkoviny, nezapomeňme zmínit ani zdravé tuky, karoten či vápník.

Chuť tuřínu

Chuť tuřínu je velmi často srovnávána s chutí brambor, většina však považuje chuť tuřínu za delikátnější a jemnější. Velmi často můžete narazit na pokrmy, založené na příloze, složené z kombinace tuřínu a brambor. Kombinace těchto dvou typů zeleniny je naprosto ideální volbou. Konzumovat můžete jak bulvy, tak také listové části. Ty se zase svou chutí podobají kapustě.

Účinky na zdraví

Tuřín byste měli konzumovat nejen pro jeho chuť, ale také pro pozitivní účinky na lidský organismus. Vzhledem k tomu, že obsahuje řadu látek, pomáhá nám a léčí. Je doporučován pro mnoho důvodů. Jedno z hlavních pozitivních vlivů je léčba zažívacích problémů a podpora peristaltiky. Pokud tak máte pocit, že by vaše střeva zasloužila lepší péči, pravidelnou konzumací tuřínu to můžete vyřešit. Mimo to také urychluje hojení. Tuřín také čistí krev a používá se jako doplněk stravy při lámavosti kostí a zlomeninách.

Příprava tuřínu

Pokud jsme vás zlákali a rozhodli jste se tuřín vyzkoušet, je na čase říct si, jak jej připravit. Možností je celá řada. Pokud se vám do rukou dostane tuřín v jeho mladé podobě, pak si jej můžete vychutnat i zasyrova. V opačném případě je nejčastější způsob přípravy vaření – nakájejte na kousky a vložte do vody. Může být také ideální zeleninou do polévek. Tuřín je však také možno opékat. Pokud máte rádi domácí hranolky, můžete vyzkoušet stejným způsobem připravit i tuřín, tedy nakrájet na hranolky a buď fritovat, nebo upéct v troubě.

Způsobů, jak zpracovat tuřín, je opravdu velké množství. Věříme, že pokud se do přípravy tuřínu jednou pustíte, zamilujete se do něj a budete recepty z něj připravovat velmi často.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno