Co na kašel

Kašel je jedním z typických příznaků nemocí dýchacích cest. Vyčerpává nejen samotného pacienta, ale v noci i osoby v jeho okolí. Nejen z tohoto důvodu se vyplatí léčbu nepodcenit a zahájit ji již při prvních zakašláních. Neléčený kašel totiž může odstartovat rozvoj daleko závažnějších problémů, které mohou vyústit až v zánět plic.

Co je to kašel a proč vzniká

Při kašli dochází z fyziologického hlediska ke hlasitému výdechovému manévru, kterým tělo usiluje o uvolnění dýchacích cest od hlenu a dalších nežádoucích těles. Jedná se tak o obranný mechanismus organismu za účelem zachování životně důležité funkce dýchání.

Suchý, nebo vlhký kašel?

Aby bylo možné zahájit vhodnou léčbu, je potřeba rozlišit, s jakým kašlem se potýkáte. Primárně existují dva druhy – suchý dráždivý a vlhký produktivní.

Suchý kašel

  • Nezpůsobuje vykašlávání hlenu
  • Velmi dráždivý a záchvatovitý
  • Zejména v začátku nemoci

Vlhký kašel

  • Vytváří se při něm hustý hlen
  • Vykašlávání je obtížné a náročné

Klasická léčba kašle

Pokud preferujete medikamentózní léčbu, v boji se suchým kašlem vám pomohou tzv. antitusika. Tyto přípravky mírní reflex dráždivého a vyčerpávajícího kašlání. Pro léčení vlhkého kašle žádejte v lékárně tzv. expektorancia. Dokážou usnadnit vykašlávání hlenu tím, že zvýší jeho tvorbu a zároveň ho naředí.

Babské rady a domácí recepty

Kromě konvenční medicíny můžete vyzkoušet i způsoby, jakými se kurýrovaly již generace před námi. Přinášíme přehled základních a osvědčených receptů.

  • Cibulový čaj

Oloupejte a pokrájejte dvě cibule, vložte do hrnce a zalijte půllitrem vody. Přiveďte k varu a dále vařte na mírném plameni 10–15 minut. Poté sceďte. Vývar můžete osladit troškou medu, případně do něj přidat zázvor či citronovou kůru.

  • Šťáva z černé ředkve

Očistěte ředkev a nakrájejte ji na zhruba půl centimetr silná kolečka, která z jedné strany potřete medem. Následně je k sobě „slepte“ zpátky a svažte celou opětovně poskládanou ředkev provázkem. Šťávu, kterou ředkev začne pouštět, užívejte po 1 lžičce dvakrát až třikrát denně.

  • Zázvorový čaj

Připravte si 10–15 gramů čerstvě nastrouhaného zázvoru. Nasypte jej do vhodné nádobky, zalijte litrem vody a přiveďte k varu. Poté vařte na mírném plameni ještě 5 minut. Nakonec směs sceďte. Můžete přidat citrónovou šťávu a med.

  • Olejový zábal

Namočte velký šátek nebo bavlněnou plenu do teplého oleje. Přiložte na hrudník či záda a omotejte kusem igelitu nebo potravinářskou fólií. Takto zabaleni zalehněte do postele a přikryjte se dekou. Nechte působit alespoň 30 minut.

Bylinky

Jestliže rádi využíváte přírodní sílu bylinek, můžete vyzkoušet čaje z následujících druhů. Doporučujeme jejich kombinace pro vyšší účinnost.

  • Mateřídouška, fenykl, anýz – čistí dýchací cesty a podporují tvorbu hlenu pro jeho snadnější vykašlávání
  • Lípa, černý bez – květy obsahují flavonoidy s protizánětlivým účinkem, také brání pronikání bakterií do buněk ve sliznici dýchacího ústrojí

Další tipy

  • Horká sprcha

Zavřete se v koupelně a nezapínejte větrák, aby se během sprchování horkou vodou vytvořilo prostředí podobné parní lázni. Dojde k uvolnění dýchacích cest a dutin.

  • Zvýšený příjem tekutin

Čím více budete pít (voda a čaje), tím snadněji bude z těla odcházet hlen. Tekutiny je možné přijímat i v podobě vývarů a polévek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno