Dislokace kostí

Kost se nemá důvod jen tak lámat. Ale pokud se zlomí co máme dělat? Jaké jsou druhy zlomenin kostí? Více se dočtete v článku.

Něco o kostech

     Kosti jsou velmi důležitou součástí našeho těla. Rozdělujeme je na dlouhé, krátké, ploché, duté a nezařazené. Tvoří pevnou tkáň, ale i ta se může poškodit a zlomit při silném nárazu, tlaku. Pro naše tělo jsou kosti oporou, chrání vnitřní orgány. Máme jich přes 200 v těle. Povrch kosti kryje okostice, je plná nervových zakončení a proto při zlomenině cítíme velkou bolest.  Pokud dojde k úrazu a následně ke zlomení, dochází k narušeni kosti a charakter zlomenin může být různý : otevřený, kdy je poraněná i kůže a kost vylézá ven / neotevřený bez poranění kůže. Kost se nemá důvod jen tak lámat.

Příčinou zlomenin bývá úraz, dlouhodobé narušeni kosti (nádory), nedostatek vitamínu D, osteoporóza nebo extrémní přetížení u sportovců (únavová zlomenina).

Zlomenina kosti:

  •  nalomení
  •  prasklina
  •  roztříštění
  •  vpáčení kosti
  •  rozdrceni kosti
  •  zlomenina s  posunem i bez  posunu
Je toho hodně na čem záleží. Zda se jedná o přímou zlomeninu nebo nepřímou.
Jestli vzniklo poranění na místě nebo se odvíjelo od prvotního úrazu, kdy tlakem na ruku došlo například ke zlomení klíční kosti.

Podle úlomků kosti se dělí zlomeniny na : příčné, šikmé, spirálové, tříštivé a záleží na posunu.

Jak postupovat u zlomenin?

     V situaci, kdy dojde ke zlomenině je třeba podle prvního pohledu zjistit, o jakou zlomeninu se jedná, kvůli bolesti okamžitě uveďte pacienta do stavu klidu, zastavte případné krvácení, znemožněte pohyb kostních úlomků. U dlouhých kostí se musí pacient ihned dopravit k lékaři, kde bude končetina profesionálně ošetřena a zafixována.
Mezi zlomeniny dlouhých kostí patří : zlomenina pažní, vřetenní, kosti předloktí, loketní, stehenní, kosti bérce, holení, lýtková.
Pokud se jedná o poranění, nalomení kosti blízko kloubu, dáme zraněnému obklad a končetinu podepřeme polštářem (u dolních končetin) a ruce dáme do šátku nebo opřeme o nějakou podpěrku. K lékaři nemusíte ihned, záleží na bolesti a otoku. Léčení bude probíhat dlouho, nutností je po zahojení rehabilitace a cvičení, ať nedojde ke ztuhnutí.
Úrazy hlavy a zlomeniny lebeční kosti jsou hodně nebezpečné. Pokud jsou úlomky ostré a vtlačené, mohou poranit mozek. Okamžitá profesionální pomoc je nutností. Krvácí se z ucha a bezbarvě až narůžověle z nosu.
U zlomenin páteře jde opravdu o život. Poranění krční páteře a míchy způsobuje nehybnost, ochrnutí je již trvalého rázu. Při zlomeném vazu člověk umře. V lepším případě dojde jen ke zlomení kostí, které se dokážou zahojit bez trvalých následků, i když bolest přetrvá hlavně při změnách počasí.

Dodatek na závěr

Těžké zlomeniny se dějí při autonehodách nebo skoku do neznáma. V těchto případech zraněného nevytahujeme z auta (pokud nehoří) a nehýbeme s ním. Zavoláme záchranku a počkáme na profesionální lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno