Dnavá artritida

Dnavá artritida je zánětlivým onemocněním kloubů, které trápí zhruba 2 % obyvatel především západního světa. Nejvíce jím trpí muži ve věku 40 až 60 let,  ženy pak nejčastěji po menopauze kolem 60. roku věku. Nese přezdívku „nemoc králů“ či „nemoc bohatých“, vyvolat jej totiž může i dlouhodobá nadměrná konzumace masa a alkoholu.

Onemocnění je způsobeno zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi – tato kyselina totiž krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají ve šlachách, v tkáních a kloubech. Nejvíce se dnavá artritida projevuje na palcích u nohou, dále v oblasti kolen, kotníků a dalších kloubů nohy. Člověk, kterého dnavá artritida postihne, se nejčastěji probouzí s bolestí právě jednoho z těchto míst v brzkých ranních hodinách. A jak poznat, že jde opravdu o dnavou artritidu?

  • Trápí nás intenzivní bolest.
  • Bolestivé místo je oteklé a zarudlé.
  • Na kloubu či lehce nad ním je možné identifikovat zvýšenou teplotu.
  • Kůže je na bolestivém místě napjatá, leskne se.

První tzv. záchvat dnavé artritidy je obvykle situován pouze na jedno místo, na němž pociťujeme bolest po několik hodin či několik dnů. Když bolest ustoupí, následuje mnohdy i několik měsíců dlouhé období bez záchvatu, nicméně je i tak třeba toto onemocnění řešit, a to v rámci prevence i akutního stavu. Čím déle totiž budeme onemocnění ignorovat, tím více se budeme vystavovat častějším záchvatů, které mohou v neléčeném stádiu postihovat i několik lokací současně.

Příčiny dnavé artritidy

Onemocnění může ovlivnit větší množství faktorů, především však genetika, zvýšení námahy a celkový životní styl jedince. Vyšší riziko onemocnění je kladeno především na ty, kteří trpí nadváhou a zatěžují tak své klouby, dále na osoby, které nepřiměřeně konzumují alkohol a maso, masové vývary, luštěniny, slazené nápoje a dokonce i mořské plody. Plus mají v tomto případě naopak potraviny, které vedou ke snižování inzulinové rezistence, tedy zejména ovoce s vysokým obsahem vitamínu C, mléčné výrobky či káva. Pro prevenci by měla být samozřejmostí i optimální váha a dobrá tělesná zdatnost.

Dnavá artritida se často vyskytuje v souladu s dalšími závažnými onemocněními, zejména s tzv. metabolickým syndromem, který skýtá kombinaci obezity, vysokého krevního tlaku, inzulinové rezistence a zvýšené hladiny lipidů. Lidé trpící tímto onemocněním mají často také problémy se selháním ledvin a s lupénkou. Samotné záchvaty dnavé artritidy (tj. projevy intenzivní bolesti) pak umí vyvolat zejména různá životní traumata i psychický stres.

Jak se dnavá artritida léčí?

Pokud pacient trpí akutním záchvatem dnavé artritidy, je vhodné snižovat bolest ledovými obklady, které se vyměňují zhruba každých 30 minut. Rozhodně je třeba nevyčkávat a okamžitě vyhledat lékaře, který velmi pravděpodobně ihned nasadí nesteroidní protizánětlivé léky.

Preventivně je třeba především předcházet opakovaným záchvatům, čehož lze docílit dietou i léky používanými ke snížení hladiny kyseliny močové v krvi. Snížením hladiny této kyseliny v moči je možné dosáhnout úplného vyléčení této nemoci, samozřejmě je ale rovněž třeba nezanedbat léčbu ostatních onemocnění souběžných s dnavou artritidou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno