Dráždivý tračník a bolesti břicha

Lékaři si nejsou ani v dnešní době moderní medicíny jisti, co vlastně způsobuje syndrom dráždivého tračníku. Někdo jím trpí celý život, jinému se spustí z ničeho nic až v dospělosti. Někteří lidé o něm slyší poprvé, další tento zdravotní problém podědili po rodičích. Ať tak či tak, vždy se jedná o skutečně otravnou a život znepříjemňující nemoc. Jak se vlastně takový syndrom dráždivého tračníku projevuje, co od něj můžeme čekat a dá se vůbec léčit?

Jak ho odlišit od ostatních onemocnění?

Syndrom dráždivého tračníku v sobě zahrnuje všechny symptomy, na které si při zažívacích potížích jen vzpomenete. Proto je tak těžké zjistit, zda skutečně pacient trpcí tím či oním. Návštěva lékaře je v tomto případě vždy na místě. Zaprvé vás odešle na potřebná vyšetření (kolonoskopie) a zadruhé vám bude moci předepsat léky ke zmírnění příznaků.

Příznaky syndromu dráždivého tračníku:

  • Zácpa
  • Průjem (střídání zácpy a průjmu)
  • ·Pocit plného a těžkého břicha (např. i ráno ještě před snídaní)
  • ·Obecně bolesti břicha – bolesti celého břicha nebo jen jeho částí (např. podbřišku)
  • · Křeče v břiše
  • ·Stolice s hlenem
  • · Nepříjemné nadýmání Nevolnost a pocity na zvracení i po snědení menšího množství potravy

Pacienti s tímto syndromem jsou při každém vyšetření naprosto zdraví. Vyloučí se u nich rakovina, záněty, polypy, vředy atd. Nemají chřipku, nechytli žádný virus a nemají ani otravu z jídla či potravinovou alergii nebo intoleranci. Jednoduše neexistuje žádné lékařské vysvětlení pro jejich potíže.

Přesto každý den trpí a pravidelně užívají projímadla, pilulky proti nadýmání nebo léky proti průjmu. Prvním vodítkem pro lékaře bývá také to, že se problémy vyskytují dlouhodobě (klidně i několik let).

Stres a nezdravá strava vše jen zhorší

Není příliš jasné, jak syndrom vzniká, ale víme, co ho zhoršuje. Velké škody dokáže napáchat nezdravý životní styl a především dlouhodobý stres. Značné obtíže působí nedostatek vlákniny v jídle (málo ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva) a samozřejmě nedostatečný pitný režim.

Lidé s dráždivým tračníkem by měli zapomenout na častou konzumaci alkoholu, kouření tabákových výrobků a pochopitelně na nezdravá jídla z řetězců s rychlých a přesmažených občerstvením. Pravděpodobně vás zdravý životní styl nevyléčí úplně, ale příznaky budou potlačeny.

U závažných případů lékaři předepisují léky na zácpu a průjem a nemocný je musí brát každý den. Někteří lidé se nevyhnou ani antidepresivům. Deprese u nich způsobují nejen špatnou náladu, ale i obšírné zažívací problémy.

Jak moc závažný zdravotní problém to je?

Nemusíte mít obavu. Jakkoliv je syndrom dráždivého tračníku nepříjemný a nesnášený, rozhodně není smrtelný. Nezkracuje délku života ani se neprokázalo, že by zvyšoval pravděpodobnost výskytu dalších onemocnění jako je například rakovina žaludku a střev.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno