Druhy ovoce

Víte, že existuje věda, která se zabývá posuzováním jednotlivých druhů ovoce? Nazývá se pomologie, a to podle Pomony, starořímském bohyně ovocnářství. A není divu, že si již v dávných dobách naši předkové ovoce tolik vážili – jednalo se totiž (a stále jedná) o zdravý zdroj potravy bohatý na obsah vitamínů.

Hlavní složkou ovoce bývá především voda společně se sacharidy, bezesporu navíc můžeme říci, že je obsah bílkovin a tuků zanedbatelný – dosahuje totiž často hodnot ještě menších, než je 1 %. Ovoce si v zásadě můžeme rozdělit na dvě kategorie, a to na plody mírného pásu a ovoce tropické či subtropické. Zajímat by nás přitom měl hlavně obsah vitamínů a účinek na náš organismus.

Ovoce mírného pásu

Mezi ovoce mírného pásu patří zvláště ty druhy, které všichni známe a dají se vypěstovat na každé zahrádce. Jablka, hrušky, švestky, černý rybíz, jahody, třešně, višně, brusinky, angrešt či maliny, ostružiny, mandle, lískové a vlašské ořechy.

Více si povíme zvláště o těch, jejichž složení je nám méně známé. Jedním z takových druhů jsou například brusinky, které se zpracovávají do sušené podoby či třeba marmelád. Slouží jako doplnění mnoha pokrmů a výborně se snáší zvláště s delikátními sýry. V oblasti lidového léčitelství jsou známy svým močopudným účinkem či jako pomoc při průjmech. Mimo jiné brusinky lidské tělo i detoxikují, pročišťují.

Zdravotní účinky obvykle lidem nebývají známy také v případě jahod – a pokud už o nich něco víme, nejspíše si vzpomeneme na větší riziko různých alergií. Ale i jahody umí být díky svému složení velice prospěšné, obsahují totiž velké množství manganu. Ten prospívá růstu našich vlasů a pevnosti pokožky, což zapříčiňuje občasné využití jahod v kosmetice.

Tropické a subtropické ovoce

Mezi ovoce vzdálenějších krajů patří například pomeranče, mandarinky, citrony, banány, grapefruity, kiwi, datle, granátová jablka, manga, liči, papája či olivy – a právě ty jsou často mylně považovány za druh zeleniny. Pěstují se už běžně i ve středozemních oblastech Evropy, kolébkou jejich vzniku je však starodávná Asie. Podle odborníků mají velice kladný vliv na lidský organismus, bojují proti stárnutí i srdečním chorobám. Mimo to také detoxikují, zlepšují trávení a celkově i chuť k jídlu. Pokud je doma nemáte, přicházíte o velký chuťový zážitek i zajímavou zdravotní prevenci.

Z tropického ovoce pak můžeme jako jednoho zajímavého zástupce vybrat například mango, které se dá koupit v každém větším supermarketu či klasickém obchůdku s ovocem a zeleninou. Jeho zdravotní účinky jsou přímo kouzelné – mango totiž pomáhá při zrakové únavě, působí preventivně proti infekcím a dodává potřebné síly ve stresových situacích. Vyzkoušet jej tedy určitě rovněž stojí za to, a to jak samotné, tak jako součást různých ovocných salátů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno