Echinacea – účinky

Echinacea, čili česky Třepatka nachová, do Evropy dorazila ze Středozápadu Spojených Spojených států amerických, kde roste zcela běžně v prériích. U nás však neroste. Echinacea je nejen léčivka, ale i krásná trvalka, která se užívá i pro interiérovou dekoraci.

Echinacea pochází ze slova echinos, což je v českém překladu ježek. Jde o starobylou léčivku, kterou k léčbě užívali již v dávné historii Indiáni. V pozdější době ji odhalil koncem 19. století dr. Meyer.

Mocná alchymie skrytá v rostlině s názvem Echinacea

Echinacea obsahuje chetoalcheni a chetoalchini hydroxylovaných derivátů, silice, deriváty polyacetylen, deriváty kyselinu kávovou, echinakosid, glykoproteiny polysacharidy.

Echinacea a její léčivé účinky

Byť se rostlina užívá celá, tak nejúčinnější částí echinacei je kořen. Mocně léčivý je však i květ a list. Rostlina hojí rány a zranění, hojně se používá ke zvýšení imunity, protože aktivuje bílé krvinky, lymfocyty. Má díky tomu poměrně vysoké antibiotické vlastnosti, které dokáží bojovat s viry i bakteriemi. Echinacea vám proto dokáže pomoci s léčbou onemocnění horních dýchacích cest, chřipky, angíny, nachlazení, zánětů močového měchýře,malé pánve, prostaty a mízních uzlin. Užívá se dále i k léčbě popálenin, lupenky, bércových vředů, syfilis, rakoviny a jiných chorob. Vhodné je ji užívat k léčbě kožních onemocnění, zranění, traumat, neštovic, spalniček, příušnic, artritid a infekcí ústní dutiny. Doporučuje se užívat i v rámci prevence. Pomáhá i se zduřenými sliznicemi, horečkou a bolestí hlavy, které obvykle doprovází nachlazení.

Echinacea

Kontraindikace – pro koho není vhodná

Echinacea není vhodná pro lidi s tuberkulózou, leukózu, s onemocněním pojivové tkáně, roztroušenou sklerózou, AIDS, infekcí nebo HIV virem, autoimunitními chorobami a pro ty jež užívají imunosupresivní terapii. Nevhodná je i pro těhotné a kojící.

Možnosti užívání

Echinaceu naleznete v současné době snad ve více než 800 různých přípravků. Užívat ji můžete v podobě různých preparátů, tablet, sirupů, kapek, tinktur, mastí nebo krémů.
Při nachlazení až 200 mg 5x denně, při jiných infekcích 200 mg 3x-4x denně. V rámci preventivního užívání je nutné echinaceu jednou za 3 týdny prostřídat s jinou léčivkou, která také podporuje imunitu. Užívat ji můžete s jídlem i nalačno.

Vedlejší účinky

Užívání v doporučených dávkách je bezpečné a obvykle nepředstavuje žádné riziko. Pokud jste na tuto bylinu alergičtí, neužívejte ji. Užívat by ji neměly těhotné a kojící matky.

Nedoporučujeme užívat sušený čaj, jelikož sušením echinacea přichází o léčebné účinky. V tomto případě má význam pouze popíjení čaje vyrobeného z čerstvé byliny, což u nás není zrovna zas až tak reálné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno