FODMAP dieta

Často vás bolí břicho, míváte průjmy, křeče nebo zácpy? Pak možná trpíte syndromem dráždivého tračníků. Jedním ze způsobu řešení tohoto problému je změna jídelníčku. Problém má vyřešit poměrně nová dieta FODMAP, která byla australskými vědci vyvinuta v roce 2004.

Co je FODMAP dieta

RýžeFODMAP dieta je speciální druh zdravotní diety, která má pomoci snížit projevy dráždivého tračníku. Při tomto syndromu dochází k obtížné toleranci nadýmavých jídel a potravin. Právě těm se během FODMAP diety zcela vyhnete. To vše je obsaženo i v samotném názvu, které je akronymem několika anglických slov: Fermantable Oligosacharides, Disacharides (laktóza), Monosacharides (fruktóza) a Polyols (cukrové alkoholy). Hlavní princip diety spočívá v tom, že se budete těmto látkám vyhývat.

Princip diety

Pokud vás trápí syndrom dráždivého trakčníku a chcete se s ním vypořádat, můžete zkusit právě FODMAP dietu. Tím omezíte příjem obtížně stravitelných karbohydrátů, které se těžko vstřebávají. Dieta se zpravidla skládá z několika fází. V první řadě zcela vyloučíte všechny potraviny, které tyto látky obsahují. Ve druhé fázi je budete postupně do jídelníčků opět zařazovat a sami na svém těle budete zkoušet, které konkrétní potraviny jsou pro vás problematické, a které nikoliv. V záběru si sami sestavíte jídelníček, doplněný o potravin, které vaše tělo snáší dobře. Dodržení FODMAP diety v plném rozsahu je z dlouhodobého hlediska velmi náročné, zpravidla se tak jedná o přechodné řešení a ulovení organismu.

Nevhodné potraviny

Problém je v tom, že nevhodných potravin je při FODMAP dietě opravdu mnoho, často se jedná o základní potraviny v naší kultuře. Měli byste vynechat především lepek, laktózu, tj. prakticky všechny mléčné výrobky, dále cibuloviny, med, luštěniny a ovoce s vysokým obsahem fruktózy.

Doporučené potraviny

Během diety byste měli konzumovat především rýži, maso, vejce, bylinky, tofu, z ovoce a zeleniny pak špenát, salát, rukolu, borůvky, banány či citrusy. Žádné pečivo, žádné mléčné potraviny – to je pro většinu lidí nejobtížnější.

FODMAP dieta a možná rizika

Tato dieta přináší také jistá rizika, která souvisí především v nekomplexnosti přijímané potravy. Lidé mají často problém s nedostatečným příjmem vlákniny, vápníku, železa, zinku, vitamín D a B či antioxidantů. Oligosacharidy jsou obecně také zdrojem energie pro střevní bakterie, když je vyloučíte, může nastat problém s negativními vlivy na prostředí střev. Proto doporučujeme držet FODMAP dietu spíše krátkodobě, jako pomoc při syndromu dráždění tračníků. Z dlouhodobého hlediska je dobré zmiňované problematické potraviny výrazně omezit, ne se jim však vyhýbat v celé šíři.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno