Domů Zdraví Seznam chorob Ganglion na zápěstí

Ganglion na zápěstí

okud si v oblasti zápěstí či okolí dlaně naleznete pod kůží měkkou bulku, s velkou pravděpodobností se bude jednat o ganglion. Je to pseudocysta, která se vyskytuje především v blízkosti šlach a kloubů, může bolet a omezovat hybnost. Výplň tvoří rosol, což je v podstatě kloubní tekutina s vyšší hustotou. Proč ganglion vznikne a jak se léčí?

Ganglion není zhoubný a může se vytvořit nejen na rukách, ale také na nohách – okolo kotníku nebo chodidla. U mnohých lidí představuje většinou pouze estetický problém, někdy ale omezuje pohyblivost blízkého kloubu. Pokud způsobuje bolest, pak v akutních fázích růstu, při změnách tvaru nebo následkem velké zátěže dané oblasti. Není nic neobvyklého, když gangliony s postupem času mění svou velikost, některé je možné pohmatem pod kůží posouvat, jiné jsou napevno uložené v měkké tkáni. Ganglion na zápěstí je možné odstranit odsátím nebo vyříznutím

Příčiny vzniku ganglionu

Není zcela známo, proč se ganglion na zápěstí či kdekoliv jinde vytvoří. Některé zdroje uvádí, že vzniká tam, kde dochází k velkému tření šlach, případně je příčinou infekce z důvodů dlouhodobého přetěžování nebo jako důsledek úrazu šlachy či kloubu.

Kdy být obezřetný

I když ganglion sám o sobě není nebezpečný, neměli byste jeho výskyt podcenit. A to hlavně v takových případech, kdy neustále mění svůj tvar či velikost a kůže v jeho okolí svou barvu nebo strukturu.

Léčba ganglionu

Ganglion může po nějakém čase sám zmizet. Pokud ne, pak je vhodné navštívit lékaře. Podle obtíží, které ganglion způsobuje, se určuje typ léčby. Zpravidla se nejprve přistupuje k nechirurgickým řešením, například v podobě nošení dlahy, aby se omezila dráždivost kloubů a šlach. Může se využívat také různých fyzioterapeutických technik a rehabilitací pro uvolnění. Jestliže tyto postupy nezmírní případnou bolest nebo je útvar z jakéhokoliv jiného důvodu pro pacienta nepřípustný, bývá odstraněn.

Odstranění ganglionu

  • Odsátí

První možnou metodou je odsátí ganglionu, resp. jeho obsahu. Rizikem však je, že i jediná buňka, která ve vzniklé dutině zůstane, může způsobit opětovný růst bulky. Jako prevence tomuto stavu se proto mohou do daného místa aplikovat kortikoidy. Je však nutné zvážit jejich nežádoucí účinky, protože narušují strukturu šlach, vazů a chrupavek, což může vést k pozdějšímu rozvoji nepříjemných obtíží v podobě artrózy a podobných onemocnění.

  • Vyříznutí

V některých případech se volí postup zahrnující vyříznutí ganglionu. Při takovém zákroku se musí však zasahovat i do tkání, které ganglion obklopovaly. Obvykle se tak odstraňuje také kloubní a šlachové pouzdro. Po samotné operaci je nezbytně nutné ruku (nohu) nezatěžovat, doporučuje se také fixace (dlaha), aby se končetina znehybnila, což urychlí hojení a srůst šlach. Tato metoda je velmi efektivní a vysoce účinná, přináší s sebou však jistá omezení (jizva, otok, mírné komplikace v otázce hybnosti) a taktéž nevylučuje opětovný vznik ganglionu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno