Jak prát spacák

Spací pytel může sloužit po mnoho let. Po jisté době ale bezpochyby dojde k viditelnému zašpinění, ať už od bláta a okolních nečistot či od potu nebo jídla. I spací pytel lze bez potíží vyprat, musí se však postupovat správně, aby nedošlo k jeho zničení.

Máte spací pytel, na který nedáte dopustit? Pokud je zašlý, zatuchlý, vychází z něj nepříjemný odér nebo je celý zašpiněný, nemusíte jej vyhazovat. Většina prodávaných spacích pytlů lze vyprat. Po vyprání bude spacák opět voňavý a čistý a vy jej budete moci opět bez ostychu používat. Základní pravidlo při praní spacáku je dodržovat výrobcem doporučovaný postup. Kvalitní spací pytle jsou vždy doplněny návodem, který podrobně instruuje uživatele k jeho údržbě. Pokud je spací pytel staršího data nebo vůbec žádnou informaci o praní neobsahuje, můžete se řídit radami a zkušenostmi jiných uživatelů. Základní tipy pro šetrné praní spacáku přinášíme na následujících řádcích.

Čemu se vyhýbat

Spací pytle se vyrábí z různých materiálů a používají odlišné výplně. Přesto však téměř vždy platí, že spacáku výrazně škodí suché čištění. Pokud si myslíte, že nejlépe uděláte, když spacák donesete do profesionální čistírny, jste na omylu. Chemické přípravky, které se pro suché čištění používají, mohou narušit strukturu vláken, povrchovou úpravu spacáku, peří či jinou výplň i samotnou membránu. Spacák se musí prát v pravé slova smyslu, tedy mokrou cestou. Rovněž byste se měly vyhýbat ručnímu čištění, díky kterému spacák sice dobře vyčistíte, ovšem nerovnoměrně. Je tak dost pravděpodobné, že po ručním mokrém čištění zůstanou na spacáku viditelné stopy. V případě nouze je však ruční čištění stále lepší variantou než suché chemické čištění spacího pytle.

Praní spacáku v pračce

Nejlépe uděláte, pokud spacák vyperete v pračce. Budete-li postupovat správně, vyčistíte jej šetrně a přesto důkladně. V první řadě musíte spací pytel pro praní připravit. Uzavřete všechny zipy, stahovací šňůry povolte a do sebe zapněte i suché zipy. Takto připravený spacák vložte do pračky, nastavte teplotu ideálně na 30 °C (můžete i 40 °C, ne však více) a přidejte prací prostředek. Nezapomeňte vypnout režim ždímání. Domácí pračky ždímají obvykle velmi nešetrně a mohly by tenkou vrstvu textilii poškodit. Spacák nikdy nesušte na šňůře, mohlo by dojít k vytvoření přehybů a poškození v místě ohybu. Ideální je spacák rozprostřít na volné ploše nebo ho vyvěsit venku na rozkládacím sušáku.

Se spacákem do veřejné prádelny

Nejlépe uděláte, půjdete-li spací pytel vyprat do veřejné prádelny, kde disponují velkými profesionálními pračkami. Postupujte úplně stejně, jako byste prali doma. Můžete i nastavit nejcitlivější režim ždímání. Profesionální pračky perou mnohem šetrněji.

Praní spacího pytle není žádná věda. Obyčejná pračka postačí, a budete-li mít přístup do veřejné prádelny, vyprání bude dokonalé. Vyhýbejte se ručnímu čištění i chemickému suchému čištění v čistírně a váš spacák vydrží po dlouhá léta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno