Jak při běhání předejít píchání v boku

Určitě jste ten pocit už také někdy zažili. Odhodlaní se sebou po dlouhé době nečinnosti něco udělat, shodit nadbytečná kila, jste začali běhat. Už po chvíli vás ale začne urputně píchat v boku a vy přemýšlíte co to může být. V horším případě je bolest tak silná, že vás od dalšího běhání úplně odradí.

Příčiny píchání v boku

Krátká přestávka mezi jídlem a tréninkem

Zvýšená fyzická námaha krátce po jídle brání přirozenému procesu trávení. V zažívání je v tu chvíli přítomno ještě mnoho krve, která čeká na průchod játry, ale ty jsou zahlceny hormony z nadledvin, které hlásí, že je třeba primárně zásobit živinami pracující svaly. Krev se tak hromadí v játrech, což má za následek bolest jater napravo, nebo bolest sleziny nalevo pod žebry.

Nevykládejte si to tak, že byste měli běhat hladoví, ale je více než rozumné si udělat mezi předtréninkovým jídlem a samotným tréninkem dostatečně dlouhou pauzu. Její délka se odvíjí od toho, jak těžce stravitelné jídlo jste snědli. Pokud se chcete vyhnout dlouhému trávení, dejte přednost jídlům složeným z bílého masa a rychlých sacharidů, jako jsou brambory, těstoviny, či bílé pečivo. Naopak se vyhněte konzumaci velkého množství zeleniny, která obsahuje značný podíl vlákniny, a dále typicky těžkým jídlům jako jsou omáčky, hovězí maso, tmavé pečivo atd. Minimální pauza by měla být dlouhá alespoň hodinu , ale zjistíte, že budete často potřebovat delší čas, cca 2 hodiny. Přehánět byste to bezprostředně před tréninkem neměli ani s příjmem tekutin.

Příliš rychlé počáteční tempo

Začátečníci mají ve zvyku “přepálit” start a nasadit tempo vyšší, než odpovídá jejich aktuální kondici. To má pak po pár stech uběhnutých metrech za následek ono píchání v boku. Při nástupu potíží je třeba zpomalit a soustředit se na dýchání. Obtíže po chvíli přejdou. Vhodou prevencí je začít zlehka a rozběhat se.

Špatné dýchaní

Bolesti způsobené špatným dýchaním se můžete vyhnout překvapivě tak, že budete dýchat správně. To provedete tak, že se na začátku rozběháte a rozdýcháte. Je nutno dýchat nejen hrudníkem, ale i břichem. Proto je vhodné před běháním protahovat kromě nohou i střed těla, ale ideální je samozřejmě absolvovat rozcvičku celého těla. Ta nezabere více než pět minut.

Stejně jako se musí zahřát svaly, je třeba rozpumpovat i náš krevní oběh a rozproudit transport kyslíku z plic do svalů. Je dobré na začátku začít zvolna. Soustřeďte se na dýchání, aby vycházelo nejen z hrudníku, ale i z oblasti břišních svalů. Dýchejte vědomě a hluboce. Tímto způsobem dýchání docílíte lepšího vstřebávání kyslíku. Pokud tuto zahřívací část podceníte nebo úplně vynecháte, pak se organismus musí nárazově vyrovnat se zvýšenou potřebou kyslíku pro pracující svaly, který ale nestíhá dodávat a nastavá píchání v boku. Pokud už vás začalo píchat v boku, zpomalte a začněte hluboce dýchat hrudníkem i břichem a bolest po chvíli ustoupí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno