Jak správně cvičit, posilovat doma

Abychom si dobře zacvičili a posilnili své tělo, není vůbec nezbytné navštěvovat posilovnu nebo fitcentrum. Řadu účinných cviků totiž můžete vyzkoušet i z pohodlí vašeho domova. Nemusíte nikam dojíždět, ani platit vstupné. Doma si také můžete zacvičit v jakémkoliv čase a za každého počasí.

Pokud nemáte s domácím cvičením žádné zkušenosti, pak se nestyďte inspirovat na internetu radami zkušenějších. Stáhněte si klidně jeden z mnoha komplexních cvičebních plánů a upravte si jej podle vašich potřeb, fyzické zdatnosti nebo případných zdravotních omezení. Cvičení doma může a nemusí být náročné, záleží jen na vás. Jediné co k tomu potřebujete, je kousek místa. U některých cviků, například s jednoručními činkami je dobré pro začátek zvolit místo před zrcadlem, abyste si mohli kontrolovat správné prováděni cviku. Naopak se při cvičení vyhněte sledování televize, pouze by vás rušila v soustředění. Pokud vám vadí ticho, pusťte si nějakou svižnou hudbu, která vás nabudí. Cvičte pravidelně a nejlépe i zhruba vždy ve stejnou dobu, která vám vyhovuje.

Začínáme vždy rozcvičkou

Před samotným cvičením je velmi vhodné se pořádně rozehřát a protáhnout. Můžeme začít například jízdou na rotopedu nebo skákáním přes švihadlo. Poté přejdeme ke strečingu, který by měl být, pokud zdraví dovolí, dynamický. Co si představit pod pojmem dynamický strečing? Přesný opak toho, co je bohužel běžně rozšířenou praxí. Zapomeňte na zamrznutí na deset vteřin v jedné poloze a překonávání bolesti. Upředosťňujte krouživé pohyby a přenášení váhy, pro inspiraci doporučuji videa na youtube. Ať už se budete při samotném cvičení věnovat jakékoliv partii, nezapomeňte tělo protáhnout při rozcvičce celé, ne tedy pouze nohy, nebo ruce a podobně. Tělo totiž funguje jako celek a často se podporují různé svaly, o kterých zatím ani nevíte, že je máte.

S činkami nebo bez?

Jednou z výhod domácího cvičení je to, že si můžete vybrat, zdali chcete cvičit i s činkami nebo pouze s vlastní vahou. Pokud činky kupovat nechcete, nemusíte. Je ale dobré je mít už jen z toho důvodu, že se rozšíří repertoár cviků, které s nimi můžete provádět. Na procvičení celého těla vám stačí pár jednoručních činek s volitelným závažím, hrazda a měkká podložka na zem.

Kolik cvičit sérií a opakování

Domácí cvičení neslouží k nabrání nějakých hromských objemů svalů. K tomu je potřeba opravdu zázemí posilovny a těžká závaží. Proto není třeba to přehánět ani s počtem sérií a opakování. Pro začátek si zcela vystačíte se třemi sériemi po deseti opakováních u každého cviku a budete upravovat podle vašich pocitů a fyzické zdatnosti.

Vyhněme se stereotypu

Naprostým zabijákem cvičení je stereotyp. Pokud několik měsíců cvičíme stále stejně, dříve nebo později nás to omrzí. Stejně tak se zastaví i jakýkoliv pokrok, neboť si tělo na danou zátěž zvykne. Proto je dobré cviky po pár týdnech střídat, či pravidelně obměňovat o jejich jiné varianty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno