Jak sušit maso

Rádi byste si připravili vlastní zásobu chutné a rychlé svačiny třeba na cesty nebo zkrátka milujete intenzivní chuť takto zpracované bílkoviny? Poradíme vám jak sušit maso rychle, jednoduše a bez zbytečných omylů, které by mohly celou várku snadno zkazit.

Mezi cestovateli je dodnes oblíbené po celém světě a vůbec se nemusíte spoléhat na předražené balíčky z obchodu. Šikovnou zásobárnu na cestu totiž bez potíží zvládnete připravit i vlastními silami. A že nejsou výlety za poznáním právě vaše hobby? Pak sušené maso určitě oceníte jako zdravou pochoutku k televizi nebo jen tak.

Jak sušit maso

Jak sušit maso v pohodlí domova

Sušené maso je nejlepší připravovat v sušičce. Zvládnete to i bez ní s rozehřátou troubou, kterou necháte celou noc mírně pootevřenou. Je to ovšem o mnoho náročnější a pomalejší. A jak na to?

Na výrobu dvou porcí sušeného masa budete potřebovat:

  • 1 000 gramů hovězího masa
  • sůl,
  • nahrubo mletý pepř
  • worchester a sojová omáčka
  • česnek

Maso vybíráme co nejlibovější, nejlepší je domluvit si u řezníka už předem nějaké pěkné kousky, než shánět na poslední chvíli ideální materiál. Maso nakrájíme na několik větších kousků (předtím obereme všechny blanky a tučná místa, pokud je to třeba) a uložíme na půl hodiny do mrazáku. Když bude částečně zmražené, bude se nám později lépe zpracovávat.

Nyní si připravíme opravdu ostrý nůž. Doporučit lze japonský steakový nebo opravdu dobrý keramický. Maso nakrájíme na proužky, které by měly být asi půl centimetru tlusté a přibližně 2-3 centimetry široké. Délka záleží na našich preferencích a možnostech naší sušičky.

Teď je také poslední příležitost k odstranění přebytečného tuku. Nejde jen o negativní chuťový vjem, díky přítomnosti tuku maso rychleji žlukne a kazí se. Ve větší míse smícháme všechny ostatní přísady (česnek rozmačkáme), vložíme maso a necháme přes noc marinovat v lednici. Minimum je šest hodin, pokud opravdu spěcháme.

Na sušení si nechte dostatek času

A teď přijde nejtěžší část z celé procedury. Naložené maso necháme dobře okapat, pak ho rozprostřeme na sušící síta. Kousky se nikde nesmí navzájem dotýkat! Sušíme pří nízké teplotě mezi 60-80°C. Bude nám to trvat přibližně šest hodin.

Maso je nutné kontrolovat pravidelně. Jakmile je suché natolik, že při ohnutí praská, ale ještě se neláme, už máte hotovo.

Měli byste vědět: uvedená teplota postačí ke zničení většiny známých bakterií a choroboplodných zárodků. Přesto doporučujeme používat výhradně maso z prověřených chovů a zdrojů.

Jakmile je sušené maso hotové, přendáme ho do vzduchotěsné nádoby a uložíme v temné a chladné místnosti. Vyjímáme vždy jen takové množství, které okamžitě spotřebujeme. Rychle totiž vlhne a za několik dní byste z něj měli spíše nechutnou žvýkačku. Na cestách skladujte sušené maso ve vzduchotěsných obalech, kde mu neublíží ani vysoké teploty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno