Kolagen na klouby

Kolagen patří mezi důležité bílkoviny, podílející se na stavbě a zdravém fungování pojivové tkáně pohybového aparátu. Uvádí se, že představuje až 40% všech našich tělních bílkovin. Tvoří základ našich kostí, chrupavek, kloubů, cév, očního sklivce a bělma, kůže, a dalších.

Není kolagen jako kolagen

Není už však až tak známo, že kolagenu existuje vícero druhů, přičemž pro stavbu kostí a chrupavky jsou důležité kolageny typy I. a II.

Kolagen I. typu je přítomen ve všech šlachách, kostech a vazech, ve kterých vytváří silná pojivá vlákna. Ty se pak splétají do vláknitých svazků, stejným principem, jako se splétá provaz. Tato struktura je z toho důvodu, protože dokáže vydržet enormní zátěž a silný tlak, aniž by došlo k jejímu poškození. Kolagen I. typu je vůbec nejrozšířenějším a můžeme ho najít také v naší pokožce. Proto má dostatečná zásoba kolagenu nemalý vliv na její vzhled a kvalitu.

Kolagen II. typu je nejvíce obsažen v chrupavkách a kloubech. Zde tvoří husté matice tenkých odolných vláken. Tato struktura je z toho důvodu, protože chrupavky bývají zatěžovány z různých směrů a musejí být tedy tlakuodolné za každé situace. Kolagen II. typu pomáhá držet chrupavku pohromadě a zajišťuje její odolnost a pevnost.

Proč kolagen potřebujeme?

Při intenzivní námaze jako je sport, práce, běhání, prostě všude tam, kde dochází k namáhání chrupavky, dochází i ke vzniku mikrotrhlinek v ní, které mohou být předzvěstí vážnějšího poškození, pokud není tělo schopno je opravit. Dochází k destrukci kolagenních a proteoglykanových vláken a chrupavka ztrácí svou přirozenou pevnost a pružnost. Postupně dochází k jejímu ztenčování, až postupně zcela vrstva chrupavky vymizí. Takovéto těžké poškození chrupavky se projeví zprvu zvyšující se citlivostí v dané oblastí a později i silnou bolestí kloubu, což je jasný signál vzniku osteoartrózy.

Proto je vhodné pravidelně tělu dodávat kolagen na klouby v potravě nebo pomocí potravinových kolagenových doplňků a těmto stavům předcházet. Pamatujte, že kolagen je vhodný zejména k prevenci. Jakmile dojde k rozvoji problémů s klouby, je rehabilitace velmi zdlouhavá.

Pro koho jsou kolagenové doplňky určeny:

  • lidem, jež nadměrně zatěžují své klouby – těžce manuálně pracující, aktivní sportovci, lidé s nadváhou
  • lidé ve vyšším věku nebo potýkající se s pohybovými obtížemi
  • lidem s vrozenou vadou pohybového aparátu
  • dětem a dospívající mládeži ve vývinu

Kolagen z přírodních zdrojů

Kolagen můžete tělu dodávat v přírodní formě rovnou z potravin. Najdeme ho v ovoci a zelenině bohaté na vitamín C, a taktéž  v některých živočišných či rostlinných produktech. Vitamín C hraje v našem těle při tvorbě kolagenu důležitou roli, neboť při jeho nedostatku nedochází k tvorbě plnohodnotného kolagenu – kolagenová vlákna nemají dostatečně pevnou strukturu.

Rostlinné zdroje – sója, mrkev, borůvky, meruňky, fíky, paprika, cibule, pohanka, červená řepa, pšeníčné klíčky, dýňová semínka a další.

Živočišné produkty – vepřová želatina, kuřecí kůže a játra, tučné ryby

Kolagen ve formě potravinových doplňků

Pro lidi ve vyšším věku nebo aktivní sportovce by však nemusel kolagen obsažený v běžné stravě stačit. V tom případě lze koupit i kolagen na klouby ve formě potravinového doplňku, což je dehydratovaný kolagen získávaný z rostlinných nebo živočišných zdrojů, s přidaným vitamínem C. Běžný člověk se bez těchto doplňků obejde, ale pokud patříte k rizikové skupině, můžete po nich v rámci prevence sáhnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno