Limburger

Patříte mezi milovníky sýrů a nenecháte si ujít žádnou příležitost nějaký ochutnat? Pak byste měli rozhodně vyzkoušet sýr Limburger, který pochází z bývalého vojvodství Limburg. To je v současnosti rozděleno mezi Nizozemím, Německem a Belgií. Sýr Limburger se vyznačuje svým typickým vzhledem a také chutí. Pojďme se podívat, odkud se tento sýr vzal a jak ho správně jíst.

Sýr Limburger se vyrábí od 19. století a pochází z vévodství Limburg. V minulosti byl tento sýr řazen mezi dostupné všední sýry určené pro pracující osoby. Limburger se podával s tmavým chlebem a cibulí a skvěle se doplňoval s pivem. Jinak tomu není ani dneska, Limburger je totiž typickým zástupcem tzv. pivních sýrů. Tento typ sýra se obvykle vyrábí v německých Alpách, například v oblasti Allgäu. Sýr má výraznou chuť i aroma, někteří jej přirovnávají k našim syrečkům.

Limburger

Chuť a vzhled sýry Limburger

Limburger je ideální volbou pro všechny příznivce měkčích aromatických sýrů. Má jemnou konzistenci a tenkou kůrku oranžové barvy. Těsto sýra je velmi dobře prozrálé, obsah tuku bývá kolem 40 procent. Kromě silné chuti vyniká Limburger také svou slaností. Sýr zapáchá po čpavku. Typické aroma, které nemusí být všem konzumentů zrovna příjemné, vzniká působením kvasinek Brevibacterium Linens. V současné době se tento sýr vyrábí z pasterizovaného mléka a musí obsahovat alespoň 43 % sušiny.

Typický představitel pivních sýrů

Limburger patří mezi typické zástupce pivních sýrů. Díky hutné výrazné a slané chuti si přímo říká o to, aby se zapil světlým nebo černým vychlazeným pivem. Limburger se také často zapíjí silnou černou kávou. Jak jsme zmínili výše, mezi pivní sýry patří odnepaměti, dřív se podával s chlebem a cibulí. Jinak tomu není ani dneska. Pokud patříte mezi příznivce syrečků nebo podobných aromatických měkkých sýrů, Limburger si bezpochyby oblíbíte.

Jak se vyrábí

Určitě je také namístě zmínit alespoň ve stručnosti výrobní postup tohoto měkkého sýra. Pro výrobu Limburgeru se mléko zahřívá na teplotu kolem 30 °C, do kterého se následně přidává startovací kulturace a kvasinky. Po půl hodině zrání se přidává syřidlo. Jakmile vznikne hustí sýřenina, nakrájí se na kostky a poté se pomalu promíchává.

Následně se přendává do forem a na povrchu se solí. Svou výraznou chuť a vůni získává Limburger především kvůli kulturám a kvasinkám, které jsou jeho nedílnou součástí. Sýr musí také nějakou dobu zrát. Během prvního měsíce se drobí, konzistence se podobá Feta sýrům. Po 7 týdnech je tuhý uvnitř, po stranách už ale měkne. Svůj zápach získává po 3 měsících, po této době je už také dobře roztíratelný.

Limburger běžně seženete i na pultech našich obchodů. Pokud máte rádi pivo a sýr, vyzkoušejte právě tradiční německý Limburger. Věříme, že si na něm pochutnáte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno