Mlžení plaveckých brýlí

Bez plaveckých brýlí se neobejdou zkušení plavci, ale ani příznivci rekreačního plavání. Chrání naše oči a umožňují vidět pod vodou. Plavecké brýle se ale brzy začnou mlžit. Víte, jak proti mlžení brýlí bojovat?

Chceme zabránit pálení očí z chlorované vody, a především chceme pod vodou vidět, abychom nenaráželi do lidí a okolí. Pořídíme si plavecké brýle a představujeme si, jak se nám bude dobře plavat a jak budeme ve vodě krásně vidět. Zklamání se však dostaví velmi brzy, jelikož se brýle rychle zamlží a pod vodou stejně nic nevidíme. Problém zamlžování se týká všech plaveckých brýlí, některých více, jiným méně. Pojďme si představit několik tipů a rad, jak proti mlžení brýlí bojovat.

Proč se brýle zamlžují

Abychom ve vodě viděli, musíme mít mezi okem a vodou vzduchovou mezeru, vytvářenou právě brýlemi. V brýlích se však vytvoří zkapalněná vodní pára ze vzduchu, která se projeví vytvořením drobných kapiček. Právě ty vypadají opticky jako zamlžení. Kapičky lze jednoduše otřít, s velkou pravděpodobností se brzy objeví znovu. Zkapalněná vodní pára se v brýlích objevuje především při velkých teplotních změnách.

Jak zabránit mlžení plaveckých brýlí

Možností, jak zabránit mlžení plaveckých brýlí, je několik. Některé jsou účinnější, jiné méně, některé jsou zdarma, za jiné si připlatíte. V krátkosti uveďme několik základních metod boje proti mlžení.

Brýle s antifog ochranou

Na trhu jsou dostupné různé typy plaveckých brýlí. Ty dražší jsou opatřeny speciální antifog úpravou, která brýle zdrsňuje a odmašťuje a zabraňuje tak vytváření malinkatých kapiček. Brýle s touto úpravou se opravdu mlží mnohem méně, při značných tepelných rozdílech však můžete se zamlžením počítat i u nich. Tato úprava může po delší době rovněž přestat plně fungovat.

Sprej proti mlžení

Funkčním, ale poměrně nákladným řešením je opatření plaveckých brýlí speciálním sprejem proti zamlžování. Při jeho aplikaci je nutné postupovat přesně podle návodu, v opačném případě může dojít k podráždění očí a vyvolání alergické reakce.

Slina

Každý potápěč vám řekne, že nejrychlejším a nejdostupnějším prostředkem proti mlžení plaveckých či potápěčských brýlí jsou vlastní sliny. Stačí trochu slin rozetřít po skle a opláchnout. Sliny fungují podobně jako antifog sprej a jsou zadarmo.

Zubní pasta

Pokud se vám nanášení vlastních slin na plavecké brýle příčí, můžete vyzkoušet zubní pastu. Malinkou vrstvičku zubní pasty naneste na brýle, rozetřete po skle a opláchněte. Zubní pasta způsobí odmaštění a mikroskopické zdrsnění povrchu a brýle se přestanou mlžit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno