Mužský přechod – příznaky, léčba

Podobně jako se ženy na prahu stáří potýkají s problémem zvaným klimakterium nebo menopauza, tak i někteří muži (cca 40 %) mohou procházet přechodem. Tento stav se odborně nazývá andropauza a dochází při něm k poklesu pohlavního hormonu testosteronu.

Mužský přechod a úbytek testosteronu

I když u mužů začíná klesat hladina pohlavních hormonů již po 30. roku života, prvotní příznaky nedostatku se obvykle projeví až po padesátce nebo později. Oproti ženskému přechodu je ten mužský pozvolnější a nenastává s takovou razancí.

Je ale poměrně obtížné určit správnou diagnózu, protože téma mužského přechodu je stále ještě neprobádané a v určitém ohledu tabuizované. Muži se často stydí přiznat i sami sobě, že mají obtíže tohoto rázu. Statistiky udávají, že jen 5 % nemocných vyhledá lékaře.

Příznaky mužského přechodu

Muž v přechodu bojuje s výkyvy nálad, zhoršením paměti, podrážděností, poruchami spánku, častými pocity vyčerpanosti a především pak ztrátou libida, což vede k problémům v sexuálním životě. Andropauza se může podepsat i na vzhledu daného jedince – pokožka je sušší, vlasy řídnou a vypadávají, ztrácí se svalová hmota, ubývá síla. Druhotnými projevy jsou pak psychické potíže pramenící z toho, že se muž v důsledku uvedených problémů necítí dobře a jeho stav ho trápí. Pak u něj mohou vznikat deprese a úzkosti.

Léčba mužského přechodu

Hlavním spouštěčem přechodu je ztráta pohlavních hormonů. Ženám se proto v menopauze nabízí medikamentózní doplňování estrogenu. U mužů ale zatím tento způsob není příliš běžný. I když bylo prokázáno, že při podávání chybějícího testosteronu vymizely některé obtíže spojené s andropauzou, nese s sebou tento postup jistá rizika a není proto vhodný pro každého. Zcela vyvarovat se ho musí osoby s nemocí ledvin a jater, cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami, rakovinou prostaty a dalšími nádorovými onemocněními.

Zmírnění následků přechodu tak tkví především v úpravě životního stylu a celkovém pozitivním přístupu. Muž by se proto měl věnovat sám sobě, pěstovat koníčky, mít nějaké záliby, dodržovat zdravou životosprávu, omezit alkohol, nekouřit, vhodně se motivovat, zkrátka snažit se udržet životní pohodu a zdraví. S tím mu samozřejmě mohou hodně pomoci jeho blízcí, kteří by ho měli podporovat a nenechat ho upadat do apatie a špatného naladění.

Další možností, jak nedovolit, aby mužský přechod příliš ubíral na kvalitě života, je užívat přírodní doplňky stravy, které upravují hladinu testosteronu. Typicky se jedná o přípravky obsahem mateří kašičky nebo ženšen.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno