Nemoc Lupus je lékaři označována jako tzv. systémové onemocnění, protože zasahuje více orgánů v lidském těle. Proč nemoc vzniká? Jaké jsou její příznaky a možnosti léčby?

Systémový lupus erytematodes, jak zní celý název nemoci, zasahuje především kůži, na níž se objevuje vyrážka, dále srdce, plíce, ledviny, cévy nebo mozek. Ne u všech pacientů dojde k postižení všech těchto orgánů.

Typickým příznakem nemoci Lupus, které patří do kategorie chronických onemocnění, jsou ale kožní potíže (podráždění kůže se může objevit, pokud po pobytu na slunci) a bolesti kloubů.

Nemoc lupus je autoimunitní onemocnění, a proto je zpravidla léčena glukokortikoidy, které působí protizánětlivě a jsou schopny působit na imunitní procesy v těle. Bohužel se však setkáváme s jejich vedlejšími účinky. V případě těžších projevů nemoci lupus se podávají také imunosupresiva.

Proč nemoc Lupus vzniká?

Příčiny rozvoje nemoci Lupus nejsou zcela přesně objasněny. Jde o autoimunitní onemocnění, jehož spouštěčem je pravděpodobně infekce, které se tělo brání extrémními imunitními procesy. Určitou roli mohou hrát také geny a hormony (estrogen nebo prolaktin). Nemoc Lupus patří k těm vzácnějším – podle statistik trápí v průměru 1 osobu ze 4 000.

Spouštěče nemoci Lupus:

  • Sluneční záření (UV)
  • Antibiotika a některé další léky (například prokainamid, hydralazin, quinidin)
  • Hormony
  • Stres

3 druhy nemoci Lupus:

  • Kožní lupus
  • Systémový lupus
  • Léky vyvolaný Lupus

Ne vždy se musí kožní Lupus rozvinout do onemocnění systémového – stane se tak „pouze“ v 10 procentech případů. Kromě užívání léků je třeba při nemoci Lupus dbát také na klidový režim, naučit se udělat si čas sám pro sebe. Zejména kožní Lupus není nic příjemného a lidé z vašeho okolí si ho mohou plést s lupenkou. Nemoc ale rozhodně není nakažlivá!

Další články z rubriky

Stačí napsat jen komentář, ostatní kolonky nemusíte vyplňovat

Diskuze: Přidej svůj komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.