Nevolnost v letadle

Nepříjemné pocity v letadle zažívá spousta lidí. Některé obtíže jsou spojené spíše se strachem z toho typu dopravy, jiné mají čistě fyziologický základ a nazývají se souhrnně jako kinetóza neboli nemoc z pohybu. Jak můžete nevolnost v letadle zmírnit? Odpověď najdete na následujících řádcích.

Proč kinetóza vzniká

Základem pro vznik kinetózy je zmatek ve vyhodnocování vjemů. Zrakem vnímáte stále stejnou věc, například sedadlo před vámi, ale rovnovážné ústrojí v uchu předává do mozku informaci, že se tělo pohybuje. Centrální nervový systém proto jako poplašnou reakci na tento chaos může zapříčiňovat různé nepříjemné stavy – zvracení, slabost, nevolnost, protože neví, jak jinak by na tento rozpor ve vnímání reagoval. K tomu se navíc právě v letadle přidává nepříjemné zalehnutí uší.

Ačkoliv opakování této činnosti může znamenat pozdější ústup problémů, i třeba letuška nebo pilot se stovkami nalétaných hodin mohou pociťovat kinetózu, když se dostanou do situace, kterou zatím nezažili (např. let v bouři, silné turbulence apod). Obecně je kinetóza fenomén týkající se jakéhokoliv pohybu, nejen v letadle, ale i v autě, autobuse, vlaku.

Projevy nevolnosti

U každého se může nevolnost projevovat trochu jinak. Někoho trápí „žaludek na vodě“, jiného zase celková malátnost. Obecně vás může trápit i výskyt studeného potu, zvýšená ospalost, točení hlavy a slabost.

Jak na nevolnost v letadle – zaručené tipy

  • Během vzletu nebo přistání vám pomůže cucat bonbon, žvýkat žvýkačku nebo po malých doušcích popíjet sycený nápoj.
  • Nelétejte nalačno, před letem si dopřejte lehkou, ale výživnou svačinu.
  • Pokud vás čeká dlouhý let, dobře se vyspěte.
  • Před letem se vyvarujte konzumaci silné kávy a alkoholu.
  • Proti nevolnosti účinkuje zázvor, před letem si proto dopřejte zázvorový čaj.
  • Pár dní před letem můžete zvýšit dávky vitaminu B1, který umožňuje lepší vedení nervových vzruchů a mírní potíže s poruchami rovnováhy.
  • Jestliže si můžete vybrat místo, kde budete sedět, zvolte to nad křídlem a u okénka.
  • Pomáhá také, když se nebudete před letem stresovat. Nezapomeňte si vzít s sebou například knihu, abyste se mohli soustředit na nějakou příjemnou činnost.

Na nevolnost v letadle pomocí léků

Můžete se také spolehnout na účinky nejrůznějších léků a dalších přípravků. V lékárně vám s jejich výběrem zaručeně poradí. Mezi ty nejznámější druhy určené na cestovní nevolnost patří Kinedryl. Existují ale i jeho alternativy, například Medrin, z homeopatik Cocculine, který nezpůsobuje ospalost, nebo Avioplant s výtažky již zmíněného zázvoru. Zajímavé řešení nabízí také speciální žvýkačky Travel Gum.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno