Obilniny

V nejvyšších patrech potravinové pyramidy se nachází obiloviny. Mají tak nenahraditelnou pozici v našem jídelníčku. Druhů obilovin je celá řada, liší se obsaženými látkami, glykemickým indexem a dalšími vlastnostmi.

Nejprve je třeba vyřešit problematiku terminologie, která bývá velmi často užívána ve špatném kontextu. Často se zaměňují pojmy obilniny a obiloviny, které spolu úzce souvisí, nejde však o totéž. Zatímco obilniny jsou druhy rostlin, které se pěstují pro svá semena, obiloviny jsou výrobky z těchto semen vyrobené. Pod obilniny řadíme pšenici, žito, ječmen, ale např. i rýži a další.

Význam ve výživě

Obilniny jsou důležité pro získávání obilovin, které mají nezastupitelné místo ve výživě. Od dob, kdy zemědělství získalo tradici, se obilniny konzumují a pro lidský organismus jsou nepostradatelné.

Sacharidy

Obiloviny jako takové mají co se stavby týče největší množství sacharidů. Právě proto jsou ve stravě důležité, jde o komplexní nebo složené sacharidy, které dodají lidskému organismu energii. U složených sacharidů je důležité postupné vstřebávání, dokáží tak zasytit na dlouhou dobu a necítíte se po nich hladoví. Přesným opakem jsou poté jednoduché cukry, které dodají energii, vstřebají se však okamžitě a pocit hladu se dostaví brzy.

Bílkoviny

ObilíObilniny a tedy i obiloviny obsahují také bílkoviny, jejich zastoupení je asi desetiprocentní. Je však třeba zmínit, že nejde o komplexní bílkoviny, obsahují tedy jen určitou část aminokyselin, a proto nedokáží sami o sobě podporovat výživu svalům. To je důvod, proč počítání bílkovin do denního příjmu není tak snadné, počet přijatých bílkovin může odpovídat normě, ve skutečnosti však budou chybět důležité aminokyseliny pro podporu růstu svalů. Z toho důvodu se doporučuje kombinace společně s masem či mléčnými výrobky, ne nadarmo se obilniny používají jako přílohy.

Tuky

Obilniny obsahují minimální množství tuku, a když již nějaký obsahují, jde o zdravé tuky, které můžete konzumovat ve velké míře. Proto se z některých druhů obilovin vyrábí oleje.

Vláknina

V obilninách je velké množství vlákniny. Je však třeba upozornit na to, že vláknina se nenachází uvnitř semen, nýbrž v jejich obalu. Proto se při konzumaci bílého pečiva, které je vyráběno z opracovaného a loupaného semene, okrádáte o velké množství nepostradatelné vlákniny. To je také odpověď na otázku, proč se ve zdravé výživě upřednostňuje pečivo tmavé nad bílým. Výrobky s velkým podílem vlákniny poznáte podle toho, že jsou vyrobeny z celozrnné mouky.

Onemocnění

Platí pravidlo, že strava by měla být vyvážená. Ano, obilniny jsou důležitou součástí potravy, jako u všeho však platí, že všeho moc škodí. U nás se onemocnění, způsobené nadměrnou konzumací obilovin, prakticky nevyskytují, naopak jsou velmi časté v chudých zemích. Typickým představitelem je nemoc beri-beri, která je způsobená neustálou konzumací rýže. Jde o onemocnění nervového systému a způsobuje poruchu nervního systému, paralýzu nebo atrofii.

Obilniny jsou tak základním zdrojem pro získávání obilovin, které jsou pro naši výživu důležité. Je třeba být obezřetným především při přepočítávání bílkovin. Obilniny neobsahují komplexní bílkoviny, proto jsou pro příjem bílkovin nedostatečné

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno