Odstranění nosní mandle u dětí

Adenoidní vegetace, hltanová mandle, nebo prostě hovorově nosní mandle je součástí lidského imunitního systému. Nachází se v klenbě nosohltanu v blízkosti Eustachovy trubice a společně s krčními mandlemi a sliznicí hltanu tvoří hltanový lymfatický okruh. Ten tvoří vstupní bránu dýchacích cest a pomáhá zachytávat jakoukoliv infekci a bakterie, které se do těla dostanou při vdechnutí nosem nebo ústy.

Co je nosní mandle

Nosní mandle je součástí lidského lymfatického systému a je umístěna v zadní části nosohltanu. Jedná se o nahromaděnou lymfoidní tkáň, která má za úkol zamezit infekcím vstoupit do těla prostřednictvím dýchacích cest. Největších rozměrů dosahuje u batolat a dětí předškolního věku a s postupujícím časem se zmenšuje. U starších dětí už je tak spíše vzácností. Je-li obranyschopnost organismu oslabena, produkuje nosní mandle obranné látky pro boj s infekcí. Při zduření nabývá polooválného tvaru, sliznice je členitá, zarudlá a pokrytá hlenem.

Problémy s nosní mandlí

Zvětšená nosní madle ztěžuje dýchání nosem a dítě tak nutí dýchat ústy. Spánek je často povrchní, dítě chrápe a budí se a bývá proto unavené a nevyspalé. Při častých útocích infekčních chorob může dojít k trvalému zbytnění nosní mandle, a ta se sama může stát zdrojem další infekce. Tento problém se zpravidla řeší prostřednictvím chirurgického odstranění zvětšené mandle.

Nemožnost dýchání nosem narušuje přirozenou funkci nosní dutiny ohřívat a zvlhčovat vzduch, a je doprovázena dalšími problémy v podobě zhoršené funkce vedlejších nosních dutin a středoušních dutin. Problém s nosní mandlí je tak často spojen se záněty středouší a nedoslýchavostí.

Odstranění nosní mandle

Kdy ji odstranit

Odstranění nosní mandle je vhodné, jestliže dojde k jejímu trvalému zvětšení, vinou chronických respiračních infekcí. Chirurgický zákrok musí schválit ošetřující ORL lékař. Ten zváží, zdali je odstranění nezbytné. Je třeba nosní mandli vyšetřit nejen při infekci, ale i mimo ni a posoudit, zdali je zbytnění tvalé, nebo pouze občasné. Díky moderním technologiím je vyšetření nosní mandle jednodušší a podrobnější, než v minulosti. U dětí mladších 3 let se tento zákrok provádí pouze výjimečně.

Průběh operace

Odstranění nosní mandle není složitý zákrok a provádí se v celkové anestezii. Probíhá na ORL oddělení nemocnice v ranních hodinách a pacient zůstává do večera, nebo do příštího rána na pozorování z důvodu možného pooperačního krvácení. Po uspání se pacientovi zavede dýchacími cestami trubička a dutina ústní se zafixuje rozvěračem. Lékař odtáhne měkké patro a kyretou nosní mandli odstraní. Pro zastavení krvácení se používá tamponádá nebo elektroregulační pinzeta.

Pooperační péče spočívá v kapání nosních kapek do nosu. Již několik hodin po zákroku může pacient pít a omezeně i jíst vlažná, měkká a nedráždivá jídla. Po operaci se nesmí koupat v horké vodě. Doporučuje se praktikovat jednoduché dechové cviky s nádechem nosem a výdechem ústy, jako je třeba nafukování balonku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno