Okra

Okra (ibiškovec jedlý) je rostlina, která se pěstuje především v subtropických a tropických oblastech. Mladé tobolky jsou určené pro konzumaci či pro sušení či konzervaci v nálevu. Tato neznámá rostlina má v kuchyni pestré využití.

Okra

Okra, odborně nazývaná jako ibiškovec jedlý, je jednoletá rostlina, pocházející původem z Afriky či Indie. Nezralé plody se v těchto pro nás exotických krajinách používají běžně ke konzumaci. U nás je okra poměrně neznámou rostlinou, ačkoliv lze bez větších problémů pěstovat i v Česku. Rostlina dorůstá výšky 1 až 2 metry a po celé své délce je pokryta chlupy. Plodem okry je tobolka, dlouhá až 25 centimetrů, která obsahuje několik desítek semen. Konzumuje se obvykle celá tobolka.

Chuť plodů ibiškovce jedlého

Okra má jemnou chuť, podle způsobu přípravy může být mazlavá a mírně natvrdlá. Ne každý se s její chutí spokojí kvůli mírné trpkosti. Chuť okry lze různými způsoby měnit, ať už délko vaření nebo použitím kořenících přípravků. Pokud ibiškovce ochutnáváte vůbec poprvé, mazlavost a slizovitost vás pravděpodobně zaskočí. Brzy si na ni ale zvyknete.

Obsah látek a energetická hodnota

Okra obsahuje velké množství vlákniny a má nízkou energetickou hodnotu. Proto je skvělou potravinou pro všechny, kteří dodržují redukční dietu a chtějí shodit nějaké to kilo dolů. Má také blahodárné účinky na naše zdraví, čistí střeva, zbavuje nás zbytků starých jídel a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Pomáhá při detoxikaci organismu a podle mnohých odborníků podporuje léčbu astmatu i stavbu kostí. Obsahuje např. vitamín C nebo K, dále minerály hořčík, vápník, mangan či železo.

Využití okry v kuchyni

Okra má pevné místo v syrské, tuniské, řecké, turecké či indické kuchyni. V těchto zemích s zpravidla připravuje dušením. Pokud navštívíte Karibik, možná narazíte na polévku z ibiškovce, podávanou s rybou. Okru lze pojídat zasyrova, dusit, mrazit či konzervovat v nálevu.

Příprava okry

Pokud si chcete přípravu okry sami vyzkoušet, nic složitého na tom není. Čerstvé tobolky okry nakrájejte na kousky o tloušťce přibližně jeden centimetr. Pokud budete používat okru v sušeném stavu, namočte ji na jeden den do vody a důkladně propláchněte. Takto připravenou okru můžete smažit, skvěle chutná s masem a dobře si notuje s koriandrem. Pokud v kuchyni rádi experimentujete, inspirujte se některým z mnoha receptů na exotické pokrmy.

Dnes se s ibiškovcem jedlým můžete setkat i na pultech supermarketů či na trzích. Až ji příště uvidíte, pár tobolek si pořiďte a zkuste si ji doma připravit. Uvidíte, budete-li patřit do skupiny konzumentů, kteří se do ní zamilovali.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno