Pěstování brambor

I když jsou jejich vlastí původně úrodné americké pláně, brambory u nás již ve středověku velmi rychle zdomácněly. Jsou oblíbené pro svou vysokou výživovou hodnotu i jednoduché pěstování. A co bychom měli dělat, abychom se i my mohli ke konci roku těžit z bohaté a chutné úrody?

Vcelku nezáleží na tom, jakou odrůdu brambor si oblíbíte. Zda požaduje spíše bledou nebo žlutou dužinu, červenou nebo moderní modrou slupku či dokonce atraktivní tvar reprezentovaný v posledních letech trendovými „rohovými“ kultivary. Bramborám se bude dařit v prakticky v každé půdě, nesnesou pouze přemokřené bahniště.

Pěstování brambor

Pěstování brambor – zvládne ho i zahrádkář amatér

Věděli jste, že: Každý člověk v ČR sní průměrně za rok 70 kilogramů brambor? Snadno je zakoupíte v každém obchodě ale přece jen doma vypěstované jsou nejlepší.

S jejich sázením začínáme na začátku jara, kdy už definitivně odejdou všechny ranní mrazíky. V opačném případě by nám brambory mohly přemrznout a rázem by bylo po úrodě. Zpravidla se tak do řádků na pole nepodíváme dřív než na konci dubna nebo začátku května. Brambory sázíme nejlépe do vyhřáté půdy, takže pokud je to možné, překryjeme pole 3-4 dny před výsadbou nějakou textilií. Tento zdánlivě pracný postup se nám rychle vrátí v podobě větších a chutnějších hlíz.

Brambory začínají klíčit ve chvíli, kdy se teplota pohybuje v okolo 6°C a výše. Budete tedy potřebovat slunné stanoviště, ve stínu bývají výnosy nevalné. Brambory sázejte do řádku, a mezi jednotlivými hlízami nechte prostor alespoň 30 centimetrů. Jednotlivé brázdy by se tak k sobě neměly přiblížit více než na 70 centimetrů.

Důležitá je také vyhnojená půda. V ideálním případě bychom do ní měli ještě na podzim zapracovat přírodní hnojiva jako je koňský nebo kravský hnůj či dobře vyzrálý kompost. Pokud se nám to však z jakéhokoli důvodu nepodaří, není ještě vše ztraceno. Před výsadbou je možné na pole rozhodit kvalitní granulované hnojivo.

Pěstování brambor

Měli byste vědět: Brambory nikdy nesázejte na stejné místo ve více letech po sobě. Zamezíte tím nejenom snížené úrodě, ale také řadě typických onemocnění jako je hniloba hlíz nebo invaze mandelinek bramborových. V ideálním případě by se brambory na již použitém poli neměly objevit dříve než za 4 roky.

Kdy můžete brambory sklízet?

Bylo by poněkud obtížně každý druhý den chodit na pole a zkušebně vykopávat již zralé brambory. Místo toho počkejte, až začnou listy brambor žloutnout. Tehdy je požněte a brambory nechte v půdě ještě přibližně 2 týdny, aby úplně dozrály. Sbírejte je za slunného a teplého počasí. Jinak si domů přivezete spíše malé kupky bláta a hlíny než chutnou zeleninu okamžitě připravenou k naskladnění. Dobře sebrané brambory vám ve sklepě bez potíží vydrží až do jara! Myslete na to, až se vypravíte na pole s pytli a kbelíky!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno