Plavecká čísla, která jsou opravdu důležitá

Před několika měsíci jsme na tréninku s dalšími plavci plavali dlouhou sérii: 9 x 300m volným způsobem s krátkým odpočinkem po každých 3 x 300m. Ve vedlejší dráze jsem zaslechl dva triatlety, kteří si mezi sériemi povídali: „Snažím se snížit svůj počet záběrů“, řekl jeden z nich. „Ale zpomaluje mě to, tak jsem se na to vykašlal.“ Oba byli vyšší než já a asi o 25 kg štíhlejší. Při další 300 jsem je sledoval a počítal jim záběry – bylo jich 21 na bazén. Při výšce nad 180 cm plavat 21 záběrů se neliší od divokého točení pedálů na lehký převod při jízdě z kopce. Jen pro srovnání, můj počet záběrů na 25m bazén (PZB) byl 13.

Později v šatně studovali tréninkový plán, který jeden z nich obdržel mailem od svého trenéra. Zatímco cyklistický trénink zahrnoval všechny důležité prvky – vzdálenost, tepovou frekvenci a kadenci – plavecký trénink se vůbec nezmiňoval o prvku, který je zcela základní pro inteligentní, účinný trénink: počet záběrů. Každý plavecký program, který předepisuje jenom vzdálenost, intervaly nebo rychlost je stejně neúplný jako běžecký nebo cyklistický trénink, který jen popisuje, jakou vzdálenost je třeba urazit.

Proč je počítání záběrů nezbytné?

Kdykoliv byla zkoumána plavecká úspěšnost na všech úrovních (od městských přeborů až k Olympijským hrám), délka záběru byla nejspolehlivější činitel, který charakterizoval úspěšnější plavce. Zatímco nebyla zjištěna žádná jistá spojitost mezi VO2Max nebo svalovou silou a plaveckou rychlostí, trenéři a sportovci stále lpí na názoru, že poměr odpočinku a záběru, srdeční frekvence a velké ruce nás dělají rychlými. Proč? Hlavně proto, že zvyky se jen těžko mění a plavecké tréninkové metody vyvinuté v letech 1930 – 1960 stále ještě převládají, ačkoliv je stále více důkazů, že nejvíce záleží na účinnosti. Ale máte možnost trénovat chytřeji – zvykněte si počítat záběry!

Jaký je „správný“ počet?

Neexistuje jediný správný počet. 160cm žena bude plavat s více záběry než 180cm muž. A 180cm muž bude mít obecně vyšší PZB na čtyři bazény než na jeden nebo když plave 50m za 35s a za 40s. Každý plavec by měl mít své pásmo počtu záběrů, který se postupně zlepšuje. Jestliže si vždycky počítáte záběry, máte alespoň informaci, která může být cenná. Když váš počet v průběhu 50m úseků vyskočí ze 14 na 18 nebo když začnete plavat 200m místo 50m úseků, můžete zhodnotit, jestli to byl nejlepší přístup nebo si stanovit cíl být příště účinnější. Každý bazén, který odplavete s počítáním záběrů automaticky zlepšuje vaše uvědomění a účel, které vytváří zlepšení mnohem spolehlivěji než plavání v tepových zónách. Jejich absence vede k bezcílnosti a stagnaci.

Je nižší počet vždycky lepší?

Na našich víkendových kempech vídáme studenty, kteří plavou 25m na 10 záběrů. Jejich styl vede k nerytmickému pohybu a nadměrnému kopání. Cílem je najít optimální, spíše než minimální PZB. Váš nízký PZB by vždy měl být plynulý, bez námahy a tichý, bez nadměrného kopání. Skutečným cílem je minimalizovat výdej energie – ne snížit počet záběrů. A počet záběrů každého by se měl snižovat postupně. Jestliže jste loni plavali 25m na 25 záběrů a letos se snažíte o 13, pak je to příliš málo příliš brzy. Plavte uvolněně a plynule, dělejte méně hluku a vlnek, to je váš prvotní cíl. Růst v účinnosti (to jest snížení vašeho počtu záběrů) bude následovat přirozeně a téměř bez námahy.

Co když mě nižší počet záběrů zpomaluje?

Nižší počet záběrů vás pravděpodobně zpomalí, alespoň z počátku. To ale není nezbytně špatné. Cíl rychleji, rychleji, rychleji je příliš zjednodušující. Téměř každý sportovec si nyní uvědomuje důležitost tréninku při nízkých tepových frekvencích, kdy běží kilometr za kilometrem na tepu, řekněme 130 a buduje si aerobní základ, při kterém se postupně zvyšuje rychlost, aniž by bylo nutno přenastavit sporttester na 135 tepů. Plavání při nízkých počtech záběrů je přesným ekvivalentem. Rozvíjí nervo-svalovou účinnost, která vám dovolí plavat s nižší tepovou frekvencí při každé rychlosti. Před pěti lety jsem nebyl schopen udržet 12 PZB více než 100 yardů; nyní jsem schopen plavat až 1000 yardů při 12 PZB. Před pěti lety byla má průměrná rychlost na 100 yardů (při 13 PZB) přibližně 1:24. Nyní jsem schopen udržet 11 PZB, což znamená, že má tepová frekvence je nižší a přitom plavu rychlostí stejnou jako před pěti lety.

Jak tedy plavat rychleji?

Jakmile si vybudujete účinný základ, pak můžete vědomě volit, kdy chcete plavat rychleji a s vyšším počtem záběrů. Navíc trénujete efektivně. Triatlet, který bazén po bazénu plave s 21 záběry může zrychlit, jen když bude plavat usilovněji a nebo se jeho počet zvýší na 23. Já to dělám jinak: V sérii popsané výše nám trenér řekl, abychom plavali 3 kola po 3×300, sestupně (tedy druhá rychlejší než první a třetí rychlejší než druhá). Dělal jsem to tak, že v první sérii jsem plaval s 12 PZB, pak při druhé s 13 a nakonec se 14 s cílem cítit se uvolněný a „hladký“. Časy se snižovaly, ale já se necítil, že bych plaval usilovněji. Klíčové je poznat váš PZB a vědomě a inteligentně volit, jak plavat. Neplavte slepě.

Dobrá, jsem přesvědčen. Co dál?

Počítání záběrů je začátek, ale není to kouzelná pilulka. Dává vám zprávu o vaší účinnosti v reálném čase, ale vaší účinnost zvýší jen do jisté míry. Hlavní a pokračující zlepšení účinnosti přichází zejména ze snížení odporu vody a víření. Lepší vyrovnanost, delší linii těla, hladší profil a plynulejší pohyb získáte hlavně z plaveckých cvičení, protože svalová paměť má sklon bránit velkým změnám v plaveckém stylu. Dobrou zprávou je, že protože máte lidskou DNA, můžete očekávat postupné zlepšování rok za rokem, když vždycky plavete uvědoměle. Veselé kroužení.
Článek převzat se svolením redakce z Totálního plavání.
Totálního plavání – plavejte pro radost a zdraví

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno