Pneumokok v nose

Streptokoka znají určitě všichni rodiče malých dětí. Jedná se o diagnózu, kterou jako rodič slyšíte velmi neradi. Většinou s sebou přináší minimálně 14 denní rekonvalescenci a následné posilování imunitního systému. Streptokoková infekce může však propuknout i v těle dospělého, ačkoliv je zde nižší riziko (oproti dětem). V dnešním článku se podíváme na kloub konkrétně tzv. Streptococcus pneumoniae – tedy pneumokoku v nose.

Streptococcus penumoniae

Tato bakterie se vyskytuje v nosohltanu u přibližně deseti procent dospělých a šedesáti procent dětí, aniž by Žena, která leží v posteli s pneumokokem v nosezpůsobovala jakékoliv potíže. V případě oslabení imunity nebo přenosu této bakterie na jinou osobu s oslabenou imunitou se její neblahý vliv na lidské zdraví plně rozvine.

Přenáší se kapénkami, tedy tím nejvíce nakažlivým způsobem. Stačí, když se dostanete do cesty kýchnutí, kašli nebo si podáte ruku s někým, kdo si do ní před chvíli kýchnul. Nákaza se projeví od jednoho až do tří dnů.

Z nosu se pak šíří dále do zbytku dýchacích cest a z těch pokračuje do krve, která tohoto nezvaného hosta roznese po celém těle. Neléčená pneumokoková infekce může vést až k zánětu mozkových blan. Naštěstí je dnes medicína na tak dobré úrovni, že si s každou takovou infekcí rychle poradí.

Co pneumokok způsobuje?

Samotný pneumokok vyvolává nejrůznější onemocnění. „Vděčíme“ mu za zánět chlopní, kloubů a samozřejmě klasické pokašlávání, bolesti v krku a rýmu.

Jaké nemoci nejčastěji vyvolává:

·         angínu

·        zápal plic

·         zánět středního ucha

·         zánět vedlejších nosních dutin

·         meningitidu

·         zánět středního ucha

Rizikovost tohoto onemocnění záleží samozřejmě na věku nakaženého jedince. Více je třeba hlídat malé děti a seniory. Ti se obecně hůře vypořádají se všemi nemocemi.

Jestliže nemoc propukne naplno, je nutné okamžitě zajít k lékaři. Ne vždy je snadné oddělit klasické nachlazení od meningokoka v nose. V obou případech se setkáváme s bolestí v krku, kýcháním, slabostí, teplotou a dalšími typickými průvodními znaky. Důležité je všechny příznaky sledovat a jakmile vám přestane pomáhat obyčejný lék na teplotu a bylinné čaje s medem, vyrazit k lékaři. U malých dětí se pochopitelně nedoporučuje vyčkávat (zvláště u dětí do tří let) a je lepší zajít do nemocnice ihned.

Léčba

Pneumokok se léčí silnými antibiotiky do žíly. Kvůli narušení vnitřní rovnováhy těla v důsledku požívání antibiotik se doporučuje zároveň podávat probiotika a jíst dostatek vlákniny.

Dospělý zdravý jedinec má šanci se z nemoci vyléčit i bez antibiotik, ale chce to skutečně odpočinek na lůžku a dávku přírodní medicíny. Naštěstí existuje i prevence v podobě očkování. Měli by ji zvážit lidé, kteří na pneumokokovou infekci trpí a nemoc se jim každoročně vrací. Vakcína je složena z 23 pazderných antigenů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno