Potíže s dýcháním

Téma týkající se potíží s dýcháním je velmi rozsáhlé. Proto jsme pro vás vybrali jen ty nejčastější příčiny. Samotné problémové dýchání totiž není nemoc, ale jen její symptom. Ten by se neměl nikdy přecházet. Především kvůli široké škále možných zdravotních komplikací, které ho mohou způsobovat.

Dělení obtíží

Problémy tohoto druhu můžeme dělit na akutní a chronické. Každý tento projev souvisí s jiným druhem onemocnění a tak je důležité si ujasnit, co trápí právě vás.  Akutní přicházejí náhle a intenzivně. Někdy člověka ochromí natolik, že se musí zastavit a doslova opět rozdýchat, aby mohl zase fungovat. Oproti tomu chronické potíže pociťujeme neustále. Každý den se musíme vypořádávat s nepříjemnými pocity, které nám komplikují běžné životní aktivity. Chronické obtíže jsou možní o to nebezpečnější, protože nemocného tolik nevyděsí. Lidé pak odkládají návštěvu u lékaře a vystavují se obrovskému riziku.

Co se za tím může skrývat? rentgen hrudníku

Je toho vskutku mnoho. U dušnosti si není radno zahrávat s myšlenkou na sebe diagnózu s pomocí informací z internetu. Posuďte sami, zda si po přečtení následujícího výčtu nemocí raději nezajdete k lékaři.

Chronická dušnost

Pod tuto kategorii spadají kardiaci, kuřáci a lidé, kteří pracují v nezdravém ovzduší. Kardiakům se v souvislosti se srdečním onemocněním vměstnává krev v malém plicním oběhu, což způsobuje právě nepříjemnosti s nadechováním. Kuřáci zase klasicky trpí tzv. chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Zde se jedná o výdechovou dušnost. Do poslední skupiny patří horníci, farmáři a další pacienti, kteří pracují ve velmi prašném či podobně znečištěném prostředí. Do této skupiny můžeme zařadit také obezitu.

Akutní dušnost

Sem spadá například plicní embolie, astma, uskřípnutý nerv, syndrom spánkové apnoe nebo chudokrevnost. Plicní embolie vzniká působením mnoha vlivů (patří mezi ně i sedavé zaměstnání, braní antikoncepce a kouření), které v konečném důsledku vedou k otoku jedné nohy. V té se vytvoří krevní sraženina v hluboké žíle. Když se sraženina utrhne, může doputovat přes srdce až k plícím, kde se zasekne, a problémy s dýcháním jsou na světě.

Astma asi všichni z vás znáte. Můžeme se s ním setkat jak u dětí, tak u dospělých. Uskřípnutý nerv u páteře dokáže člověka nepěkně vyděsit. Mnoho lidí si tyto pocity plete dokonce s infarktem. Není to nic příjemného a sami na sobě v kritickou chvíli jen těžko poznáte, o co se jedná. Znovu vám nezbyde nic jiného, než navštívit lékaře.

Spánková apnoe postihuje především muže a nejčastěji vzniká postupně z chrápání. Člověk ve spánku přestane z ničeho nic dýchat, což ho probudí a dýchat opět začne. Jedná se o opravdu nepříjemný problém. Postižený spánkovou apnoe bývá přes den unavený, nevyspalý a bez energie. Rozhodně je třeba tento problém řešit. U chudokrevnosti je zase typická dušnost při námaze. Jdete do schodů a sotva popadáte dech. Tito lidé jsou také velmi bledí, unavení a mají světlé spojivky.

Prevence

Některým z výše vyjmenovaných potíží jako je CHOPN, obezita, srdeční onemocnění a z části i plicní embolie lze určitým způsobem předejít. Mnoho z vás to neuslyší s nadšením. Mluvíme tu o celkově zdravém životním stylu. Dostatek pohybu, zdravá strava a psychická pohoda dokážou s lidským organismem divy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno