Rázová vlna neznamená doping, přesto přispívá ke zlepšení sportovního výkonu

Jste-li sportovně založeni, určitě jste se už setkali se stavem, kdy jste si natáhli sval, přepadly vás bolesti, nebo jste jen potřebovali „nakopnout“ před důležitým závodem. Ať už se sportu věnujete rekreačně nebo vrcholově, existuje způsob, jak řešit zranění příjemnější cestou, než jsou operace nebo zdlouhavá klasická léčba.

Léčba zranění po sportu nebo zvýšení výkonu – na pomoc přichází rázová vlna

Pojem „rázová vlna“ jste jistě někde zaslechli. O co se ale konkrétně jedná? Jde o způsob léčby chronických nebo akutních poranění neinvazivní cestou, která nebolí a její výsledky se dostaví okamžitě. Pomocí moderního přístroje vybaveného hlavicí vysílající vysokoenergetické zvukové vlny se nejen zrychluje proces hojení, ale také dochází k okamžitému snížení nebo dokonce vymizení bolestí.

Rázová vlna - Achillodynia

Při sportu často dochází k přetížení svalových vláken, která nezvládají vysokou zátěž a dochází k jejich natažení, v horším případě k přetržení. S tímto poraněním se často setkávají tenisté, volejbalisté, házenkáři nebo fotbalisté, kteří po rychlém sprintu prudce dobrzďují. Bolesti svalů i kloubů rapidně snižují výkony sportovců. Rázová vlna dokáže v těchto případech zmírnit nebo odstranit bolest v 80-95 % už po první aplikaci.

Při vstupním vyšetření najde fyzioterapeut tzv. spoušťové body v postiženém svalu. Nejvhodnější způsob léčby je kombinace radiální a fokusované rázové vlny doplněné o hloubkovou masáž vibrační hlavicí V-actor, kinesiotaping a následnou fyzioterapii. Fokusovaná rázová vlna cílí paprsek do hlubších struktur tkáně na jedno místo, naopak radiální rázová vlna má paprsek rozbíhavý a působí v povrchových oblastech. Proto je vhodné oba typy vln kombinovat, aby došlo nejen k uvolnění svalového napětí postiženého místa, ale i jeho okolí. Samotná fyzioterapie je zaměřena na odbourání špatně naučeného pohybového stereotypu, který je postupným cvičením nahrazen správným pohybem. Výsledkem je snížení přetížení namáhaných svalů.

Uvolnění svalů pomocí rázové vlny se dá využít také před sportovním výkonem. Pokud dojde k aplikaci několik hodin před akcí, dostaví se podobný účinek jako po masáži. Svaly se uvolní a dojde k jejich prokrvení. Skvělým pomocníkem je i kineziotaping, který má funkci prevence zranění, zvyšuje prokrvení a drží končetinu ve správné poloze.

Taping pro uvolnění bolesti

Rázová vlna v medicíně

Původně se využívala léčba rázovou vlnou především pro rozbíjení ledvinových kamenů. Dnes se s ní dá výrazně ulevit od bolestí nebo zrychlit regeneraci po úrazech. V centru fyzioterapie Fyzioterra (www.fyzioterra.cz), kde využívají moderní terapeutické metody, mají bohaté zkušenosti s aplikací rázové vlny u diagnóz jako je:

  • bolest hlavy, krční, hrudní nebo bederní páteře, výhřez meziobratlové ploténky
  • tendinitida (úponové bolesti šlach), skokanské koleno, tenisový nebo golfový loket, artróza loketního nebo ramenního kloubu, nárazový syndrom, syndrom zmrzlého ramene, záněty šlach, syndrom karpálního tunelu
  • poúrazové stavy, zlomeniny kostí, trigger points (přetížení měkkých tkání), artróza, vbočený palec, patní ostruha, chronická distorze kolene nebo kotníku
  • erektilní dysfunkce, celulitida, obličejové vrásky

Rázová vlna nejen zrychlí metabolismus, zvýší prokrvení a redukuje okamžitě svalové napětí, ale také vhodně stimuluje protizánětlivé procesy, čímž dochází ke snížení bolestí. Při léčbě zlomenin napomáhá ke zvýšení tvorby kostní tkáně.

Léčba rázovou vlnou se nedoporučuje v případech, kdy trpíte zhoubným nádorovým onemocněním, máte virovou nebo bakteriální infekci, otevřené rány, či užíváte léky k ředění krve. Rovněž pro pacienty po nedávné aplikaci kortikoidů, s onemocněním jater, srážlivosti krve nebo pro těhotné ženy není rázová vlna určena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno