Řepík lékařský – léčivé účinky

Řepík lékařský je již podle názvu bylinou, která najde své uplatnění v léčitelství. Mnozí příznivci bylinek a přírodního léčitelství jej velmi často opěvují, jaké má však reálné využití a kdy a na co jej používat?

řepíkTato bylina má latinské označení Agrimonia Eupaoria. K cizímu jménu se traduje zvláštní legenda. Jako první prý tuto bylinu totiž použil král Eupatór. Ten ji použil při jaterních problémech, které ho tížili. Řepík lékařský je bezpochyby nezastupitelnou bylinou mezi jinými druhy, má cenné léčivé látky. Patří do čeledi růžovité a vyznačuje se tmavě zelenou barvou a velkým počtem měkkých chlupů. Řepík lékařský lze bez problémů pěstovat na zahradě i ve skleníku, vyžaduje však slunné podnebí. Řepík lékařský najdeme ve většině zemí Evropy, ale také v Asii či Mexiku.

Účinné látky

Řepík obsahuje opravdu velké množství léčivých látek. Zmiňme proto alespoň některé – třísloviny, flavonoidy a hořčiny jsou v bylině zastoupeny v největší míře. Bylina však také obsahuje jisté množství vitamínu C, kyseliny křemičité, silic i železa a saponinů. Pro využití v přírodním léčitelství se využívá nať byliny.

Účinky řapíku lékařského

Tato bylina se využívá při zánětlivých onemocněních hrtanu a krku. Díky svým protizánětlivým účinkům pomáhá při řadě onemocnění dýchacích cest, ale také třeba při angíně. Lidé, kteří mají problémy se zažíváním a s trávením by měli zbystřit. Řepík má totiž blahodárné účinky při problému s vylučováním trávících šťáv, navíc podporuje tvorbu žluče a také peristaltiku střev, která je nesmírně důležitá. V současnosti má problémy s peristaltikou mnoho lidí, je třeba naučit střeva zase pracovat a řepík k tomu může dopomoct.

Zevní použití

Ačkoliv se řepík používá velmi často vnitřně, své uplatnění najde i co se týče zevního použití. Máte problémy s křečovými žilami, ale také třeba se špatně se hojícími ranami? Nebojte si udělat koupel z této byliny a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe a rány se brzy zahojí. Je také možné aplikovat řepíkové obklady, které působí stejně protizánětlivě jako při vnitřním užití.

Způsob použití řepíku

Možností využití byliny je celá řada. Jak již bylo uvedeno v odstavci výše, z byliny si můžete velmi snadno připravit koupel nebo obklad. Chcete-li mírnější účinky, používejte na obklady a koupele nálev, v opačném případě sáhněte odvaru. Bylinky lze také ve studené vodě louhovat, poté scedit, ohřát a přidat do koupele. Chcete-li řepík aplikovat vnitřně, připravte si řepíkový čaj. Můžete jej vidět v mnoha bylinkových směsích, účinný je však i samotný. Příprava čaje je velmi jednoduchá – stačí nasypat do 250 ml vody jednu čajovou lžičku byliny a povařit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno