Serotonin

Serotonin je na první pohled neznámé slovo. Proto pro vás může být překvapivé, jak moc ovlivňuje naše životy. Objevte s námi jeho funkci a účinky!

Jedná se o biologicky aktivní látku. Serotonin najdeme zejména v buňkách trávící trubice a krevních destičkách. V menším počtu je i v centrálním mozkovém systému.

Veřejnosti je známý hlavně jako neurotransmiter, který se podílí na procesech ovlivňujících změny nálad.

Co způsobuje snížená hladina serotoninu

  • úzkost
  • stres
  • deprese
  • podrážděnost
  • poruchy spánku
  • agresivitu
  • jedná se o startovací faktor vzniku migrény

Zvýšená hladina serotoninu

Přestože se nejčastěji hovoří o riziku snížené hladiny serotoninu, ani zvýšená hladina nemusí být signálem plného zdraví. Právě naopak! Pokud se při laboratorních vyšetřeních moči najde zvýšená hladina serotoninu, je to varování, že by v organismu mohl být zhoubný nádor. Některé druhy těchto nádorů produkují větší množství serotoninu.
Mezi další rizika, která může zvýšená hladina způsobit, je serotoninový syndrom. Ten se projevuje bezvědomím, zmatečností, třesem, vysokým krevním tlakem a rychlou srdeční činností.

Důležité funkce serotoninu

  • podporuje vnitřní pohodu a dobrou náladu
  • podporuje kontrakce hladkého svalstva
  • podporuje krevní srážlivost
  • dává pocit zasycení a tím brání přejídání
  • ovlivňuje kvalitní spánek

Jak podpořit tvorbu serotoninu

Potrava a životní styl

Důležitá je vyvážená strava. V našem jídelníčku by mělo být dostatek potravin obsahujících uhlovodany, které pomáhají dočasně zvyšovat tvorbu serotoninu. Samozřejmě to neznamená, že přejdete pouze na uhlovodanovou stravu. Ve všem je potřeba rozvaha a vyváženost.
K dalším důležitým faktorům je dostatečný spánek. Ukazuje se, že u jedinců, kteří málo spí, může docházet k poruchám produkce hormonů a tedy tvorbě serotoninu.
Dále se snažte co nejčastěji pobývat na čerstvém vzduchu za denního světla, zejména pokud svítí Slunce. Také to podporuje tvorbu seratoninu. V této souvislosti můžeme zmínit, že zejména pro depresivní pacienty existuje metoda nazývaná fototerapie. Tato terapie světlem přináší zlepšení depresí již po prvních hodinách léčby.

Bylinky podporující tvorbu serotoninu

Rozchodnice růžová
Tato rostlina obsahuje rosavin a salidroside. To jsou látky, které zvyšují hladinu serotoninu v mozku. Díky tomu se jedná o léčivku proti depresím.

Kudzu
Kořen této rostliny podporuje produkci serotoninu a dopaminu v mozku. Navíc prodlužuje jejich „pobyt“ v oběhovém ústrojí organismu.

Noni
Také šťává z Noni zvyšuje hladinu serotoninu v lidském těle. Šťáva se vyrábí z plodů rostlin, které jsou pěstovány na velkých plantážích Havaje, Kostariky a dalších zemí.

Výše uvedené rostliny mají samozřejmě i mnoho dalších příznivých vlivů na lidský organismus. Základem pro naše zdraví a kvalitní plnohodnotnou tvorbu serotoninu je správná životospráva a životní styl. Výše uvedené rostliny by měly nastoupit až v případě zdravotních problémů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno