Šetřící dieta

Pokud vás trápí zvýšené vylučování nebo zvýšená kyselost žaludeční šťávy, vaše problémy by mohla vyřešit šetřící dieta. Jak se ze samotného názvu zřejmé, primární účel diety je maximálně šetřit zažívací trakt a vyřešit tak výše zmíněné, ale i jiné zdravotní obtíže.

Tzv. šetřící dieta se řadí mezi zdravotní diety, což znamená, že jejím cílem není redukce váhy, ale vyřešení zdravotního problému. Jak jsme uvedli v samotném úvodu, podstata samotné diety tkví v maximální šetření organismu a zažívacího ústrojí. Tento typ diety šetří zažívací trakt hned z několika hledisek, především mechanického a chemického.

Vhodnost diety

masošetřící dieta je vhodná pro všechny, kteří mají dlouhodobý problém zažívacího ústrojí. Doporučuje se všem, kteří mají problémy s kyselostí žaludeční šťávy a tedy s tzv. pálením žáhy, dále pak s nadměrným vylučováním. Dieta je nepostradatelnou součástí při léčbě vředů, chronické gastroenteritis, ale i po infarktu myokardu.

Princip

Základem šetřící diety je konzumace lehce stravitelné potravy. Aby byla dieta účinná, musí být striktně dodržována a především musí být dlouhodobá. Při šetřící dietě je třeba upravovat potraviny ideálně v páře, naopak je třeba vyhnout se tučným pokrmům a přípravě na oleji. Jednoduše řečeno, lze konzumovat je takové a tak upravené potraviny, které výrazně nezatíží trávicí trakt a budou jednoduše vyloučeny.

Vhodné potraviny

Pokud musíte dodržovat šetřící dietu, do svého jídelníčku byste měli zařadit libové maso, ideálně netučné telecí a hovězí, vhodné je však i vepřové, např. z vepřové kýty. Vhodné jsou i masa kuřecí, králičí apod. Co se mléčných výrobků týče, i ty lze bez větších obtíží do jídelníčku zařadit, je však třeba vyhnout se těm tučným variantám a sáhnout spíše po nízkotučných. Jako přílohy jsou vhodné brambory, ovšem vařené nebo v páře připravené, méně vhodné jsou opečené a naprosto nevhodné jakkoli smažené či na oleji připravované. Jako tuky lze používat kvalitní jednodruhové oleje nebo trochu másla.

Nevhodné potraviny

Pokud chcete váš trávicí trakt zatěžovat co nejméně, vyhnout byste se rozhodně měli všem tučným druhům masa, ovšem také uzeninám či vnitřnostem. Jako zdroje tuků jsou nevhodné živočišné – sádlo, slanina nebo škvarky během šetřící diety do jídelníčku rozhodně nepatří. Také v oblasti ovoce a zeleniny se musíte mít na pozoru a vyhýbat se zelí, paprikám, rajčatům, okurkám, česneku, ředkvičkám či luštěninám. V oblasti ovoce se vyhýbejte rybízu, angreštu, jahodám, borůvkám ad. Naprosto nevhodné je také čerstvé pečivo.

Kompletní přehled vhodných a nevhodných potravin je velmi obsáhlý, vždy je třeba se nad konkrétní potravinou zamyslet a v případě nejasností nahlédnout do patřičných tabulek či literatury. Je nutné si uvědomit, že nejen mastné a tučné výrobky jsou nevhodné, ale že je třeba se vyhnout i celé řadě potravin z oblasti ovoce a zeleniny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno