Slaná minerálka

Konzumace minerálních vod je velmi populární. Slaná minerálka a další druhy jsou pro lidský organismus na jednu stranu prospěšné, při častém popíjení však hrozí viditelné zdravotní komplikace. Zaměřme se na problematiku minerálních vod a podívejme se na slané minerálky v čele s oblíbenou Vincentkou.

Už jste někdy slyšeli pojem slaná minerálka? Na rozdíl od jiných minerálních vod se běžně zase až tak nepije, protože zkrátka tak dobře nechutná. O to jsou ale její účinky prospěšnější. Minerální vody se dělí do různých kategorií a označují se podle převládajícího chemického složení, specifických složek či vlastností. Slaná minerálka s vysokým obsahem minerálů se označuje jako solanka, brakická voda či rapa.

Slaná minerálka

Proč to s pitím minerálek nepřehánět

Vody s vysokým obsahem minerálních látek je jednoznačně zdraví prospěšná. Měli bychom k ní však přistupovat jako k léku a konzumovat ji s rozvahou. Bohužel, v dnešní době je velký trend pořídit si velkou zásobu minerálek a popíjen jen denně. A 1,5 litru vody s nadměrným obsahem minerálů rozhodně není pro náš organismus nic dobrého. Nezřízení pití minerálek může vést k vysoké hladině cholesterolu, hypertenzi či tvoření ledvinových kamenů.

Při pořizování vody je třeba také rozlišovat různé typy, ty se totiž liší i obsahem látek. Například u nás oblíbená minerálka z Poděbrad obsahuje stokrát více sodíku než rovněž známá Magnesia. Pro někoho to může být vítané, pro jiného problematické. Minerální vody jsou úžasná, je třeba nad jejich příjmem přemýšlet a vybrat si konkrétní druh podle toho, co by vaše tělo mohlo zrovna vyžadovat.

Slaná minerálka Vincentka

Po obecném úvodu se můžeme zaměřit na samotné slané minerálky. Rozhodně nejznámější u nás jsou minerální vody z Luhačovic, u těch tedy také zůstaneme. Vincentka je slaná minerálka, která je původem mořská. Jedná se o zbytkovou mořskou vodu z třetihorního moře, která zůstala v horninách na území Luhačovic. Vincentka je už řadu let úspěšně využívána k léčivým kúrám a její vnější i vnitřní používání je prospěšné.

Slaná minerálka a vliv na zdraví

Vincentku můžete označit za lék našich babiček. O jejím blahodárném účinku se ví již několik staletí. Vyniká vyvážeností solí a umožňuje rozpouštění hlenů v dýchacích cestách, žaludku a střevech. Slaná minerální voda se doporučuje při onemocněních dýchacích cest, hlasivek, vředech, zduření jater, chronické pankreatitidě či cukrovce. Vincentka také pomáhá regenerovat vnitřní prostředí organusmi po velkých ztrátách potu, ke kterému dochází při sportu či těžké fyzické práci. Pokud si po fyzické námaze dopřejete Vincentku, vaše tělo vám poděkuje.

Slaná minerálka není jako jiné minerálky. Kvůli odlišné chuti se opravdu považuje za lék, a tak se k její konzumaci i přistupuje. Podobně by se mělo přistupovat i k pití jakýchkoliv jiných minerálek – jako k léku, který prospěje, ale jehož předávkování může naopak uškodit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno