Sleď

Sleď patří mezi cenově dostupnou a zdravou mořskou rybu. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a jeho konzumace má pozitivní vliv na lidský organismus. Ať už si sledě vychutnáte v čerstvé podobě nebo si pochutnáte na slanečcích, naložených sledích či jiných pochoutkových produktech, uděláte něco pro své zdraví.

Sleď

sleďSleď obecný je mořská ryba, která je hospodářsky velmi významná. Sleď je nejhojnější rybou na planetě. Existuje velké množství druhů sleďů, nejvýznamnější je druh atlantský a tichomořský. Vypadají identicky, ale liší se teritoriem výskytu, způsobem tření i počtem obratů. Hmotnost jednoho sledě se pohybuje kolem 0,5 kilogramu. Živí se planktonem a malými rybkami, sami jsou potravou pro větší ryby. Patří mezi hospodářsky nejvýznamnější ryby, na konci 90. let bylo vyloveno takřka 2,5 milionu tun, a to převážně na území Norska a Islandu. V současné době je výlov sleďů regulován.

Sleď – uzenáč, slaneček, zavináč, matjesy

Na trhu existují různé rybí výrobky, prodávané a vyráběné pod řadou názvů. Mezi spotřebiteli tak panuje silné zmatení, mnohdy neví, jakou rybu vlastně konzumují. Vězte, že uzenáče, sledi, zavináče či matjesové filety, to všechno jsou pochoutkové produkty, připravené ze sleďů. Sledi se suší, nakládají do soli, konzervují i udí. Vyrábí se z nich rybí saláty a další rybí pokrmy. Je to zejména z cenové dostupnosti, rozšířenosti a také poměrně vysoké kvalitě vzhledem k nízké ceně.

Obsah látek a zdraví

Sledi obsahují velké množství omega3 mastných kyselin, bílkovin, EPA a DHA kyselin, také vitamíny A, D, E, draslík, měď či selen. Díky obsaženým mastným kyselinám podporuje činnost srdce a mozku. Pravidelnou konzumací této mořské ryby zlepšíte činnost buněčných stěn, očí nebo centrálního nervového systému. Mnohé vědecký výzkumy potvrdily pozitivní vliv na paměť či preventivní účinky proti ateroskleróze. Konzumace sleďů má také antibakteriální účinky, posiluje kosti i zabraňuje vzniku vrásek a zlepšuje vzhled kůže.

V jaké podobě sledě konzumovat

Je jen na vás, pro jakou formu zpracování sledě se rozhodnete. Nejzdravější možností je úprava čerstvého sledě, resp. Filet ze sledě. Chlazení sledi jsou co do kvality nejlepší, vystačíte si však i s těmi mraženými. Snadno si je můžete připravit na másle, pánvi, grilu, podle chuti a potřeby si rybu připravíte na oleji i v páře. Zmiňované pochoutky ze sledě jsou také zdravou alternativou, ovšem pozor na množství. Tyto rybí pokrmy jsou často naložené v oleji a v soli, rybí pomazánky a saláty mohou být velmi tučné. Záleží, jak moc vás na množství přijímaného tuku a soli závisí. Zdravé kyseliny však obsahuje sleď ve všech svých podobách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno