Sléz maurský

Dvouletá rostlina sléz maurský, která se pyšní krásnými sytě zabarvenými květy, nám může pomoci při léčbě řady zdravotních obtíží. Od nepaměti je v oblasti přírodní léčby využívána k léčbě onemocnění střev, vředů, zánětů, ale také zevně k mírnění atopických ekzémů.

Léčivá rostlina sléz maurský roste v Evropě i v Africe, kde se sytě barevné okvětní lístky používají jako obarvovací prostředek látek. Sléz dorůstá výšky až jeden a půl metru a kvete v období od června do září. Okvětní lístky jsou velké a sytě zabarvené do fialova či růžova. Ačkoliv jde o dvouletou či víceletou rostlinu, u nás se zpravidla pěstuje jako jednoletá. Má dobré podmínky pro pěstování u nás, dobře se jí daří v těžší výživné půdě na teplých místech. Sléz maurský lze zaměnit také se slézem lesním, volně se vyskytujícím. Má podobné účinky, maurský je však účinnější a proto se pro léčebné použití hodí právě on. V přírodním léčitelství lze úspěšně využívat jak květy, tak i listy rostliny. Suší se co nejrychleji ve stínu za teplého počasí, při umělém sušení dosáhneme lepších výsledků. Pravidelným otrháváním okvětních lístků navíc docílíme bohatšího kvetení.

Léčivé látky

Sléz maurský obsahuje poměrně vysoké množství slizu, tříslovin, barviva a kyselin. Právě díky kombinaci silic a dalších látek umožňuje přípravek ze slézu mírnit mnohé zdravotní problémy jak při vnějším, tak vnitřním užívání.

Sléz maurský a jeho použití

K léčivým účelům se používá macerát, který je nejúčinnější. Macerát získáme louhováním listů i květů (cca 2 lžiček sušených částí) ve dvou šálcích vody. Po 10 hodinách louhování můžeme popíjet. Ze slézu lze připravovat i nálev, který je vhodný pro vnější i vnitřní užívání.

Vnitřní použití

Vnitřní užívání nálevu či macerátu se doporučuje při zánětech horních dýchacích cest, působí totiž protizánětlivě a podporuje rozpouštění hlenu. Jako mírné projímadlo se pak vnitřně sléz používá při zánětech žaludku či střev. Silné průjmy však také dokáže uklidňovat. Dobře poslouží i při onemocnění močových cest, cévních onemocněních či jako preventivní prostředek proti onemocnění hlasivek.

Vnější použití

Zevní používání nálevu ze slézu maurského přináší pozitivní účinky při léčbě atopických ekzémů, podráždění, pocitů suchosti či svědění. Je skvělým doplňkem koupelí pro celkovou úlevu těla, při bolestech a podráždění očí zase dobře slouží oční obklady. Nálev je také dobrým kloktadlem, a to opět pro ochranu hlasivek, proti podráždění a chrapotu.

Vypěstujte si sléz maurský sami doma, sušte listy i květy využívejte léčivé účinky této rostliny. Je jen na vás, budete-li jej užívat vnitřně či zevně, věříme, že vám pomůže jak při konkrétních potížích, tak jako preventivní ochrana hlasivek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno