Smetánka lékařská – její používání, účinky

Smetánka lékařská, častěji označovaná jako pampeliška, běžně zdobí naše zahrady, trávníky i parky. Ačkoliv mnozí považují pampelišku za neužitečný plevel, ve skutečnosti představuje zdroj léčivých látek, díky čemuž má pestré využití v přírodním léčitelství.

Smetánka lékařská je běžně se vyskytující rostlina, řadící se do čeledi hvězdnicovitých. Pampelišku pozná každý na první pohled, ať už podle podlouhlých výrazně zoubkovitých listů, nebo podle žlutého květenství. Dětmi oblíbené jsou nažky s padáčkovým chmýřím, které se při závanu větru rozletí do širokého okolí. Smětánka lékařská se vyskytuje na loukách, zahradách i na polích, kde je nevhodným plevelem. Díky širokému výskytu v našich končinách si můžeme natrhat pampelišku v libovolném množství a užívat jejích léčivých účinků.

Obsah látek

Smetánka lékařská je zdrojem celé řady látek, které jsou pro náš organismus prospěšné a dokonce léčí některá onemocnění. Je třeba říci, že v průběhu roku obsahuje různých látek rozdílné množství. Např. inulinu, tj. škrobu, který se používá jako náhrada cukru, obsahuje největší množství v podzimním období. Smetánka lékařská obsahuje také velké množství vitamínu C, nejvíce jej obsahuje hned ze začátku roku a v průběhu jara. Dále obsahuje hořčiny, aminokyseliny i třísloviny.

Smetánka lékařská – léčivé účinky

Pampeliška se doporučuje užívat v různých formách při trávicích onemocněních. Pokud vás trápí problémy s vyprazdňováním, takový čaj ze smetánky může být dobrou volbou. Odvary z pampelišky působí močopudně, proto pomáhá při ledvinových kamenech a při urologických onemocněních, především při zánětech. Je také důležitým pomocníkem při chronickém zánětu jater, stejně tak účnku při onemocněních žlučníku. Díky vysokému obsahu vitamínu C pomáhá posilovat imunitní systém, proto je vhodné před nebo během chřipkového období. Vzhledem k tomu, že posiluje břišní slinivku, se doporučuje všem, které trpí cukrovka. Pro „cukrovkáře“ je také vhodná z hlediska obsahu inulinu. Dodejme, že byly potvrzeny pozitivní účinky při problémech se svěděním kůže či při žloutence.

Použití

V přírodním léčitelství se hojně užívají kořeny, stvoly, listy i květy. Kořen smetánky lékařské je ideální pro přípravu čaje či nálevů. Na trhu naleznete celou řadu léčivých čajů, které obsahují z velké části právě smetánku lékařskou. Pokud si kořeny sami nasbíráte, můžete si z nich léčivý čaj připravit svépomocí. Listy jsou vhodné pro konzumaci zasyrova, také se někdy přidávají do salátů. Z léčivého hlediska se doporučuje i konzumace stvolů, to ovšem nemusí být všem po chuti. Obzvláště zdravý a také chutný je sirup, připravený z květů smetánky lékařské. Připravuje se z vařených a vymačkaných květů, cukru a citronu.

Až příště uvidíte na zahrádce či na louce smetánku lékařskou, vzpomeňte si na této text a třeba si listy nebo květy natrhejte a užívejte zázračných účinků, které nám příroda nabízí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno