Štípanec, poštípání od štěnice

Pokousání nebo poštípání od štěnice se může u každého jedince projevovat různě. Někteří lidé se tak potýkají s velkými zarudlými místy na kůži, jiní zaznamenají pouze menší červenou tečku. Co je však téměř vždy shodným ukazatelem, že jde o poštípání od štěnice, to je svědění a výskyt kousanců v řetízkovitých liniích nebo alespoň v menších skupinách nedaleko od sebe. A to je povětšinou odlišuje od běžného poštípání od komára.

Jak vypadá štěnice

Štěnice je druh ploštice o délce 1–7 mm. Tělo je tedy drobné a zploštělé. Štěnice mají také tykadla složená ze čtyř článků. Barva tohoto parazita je většinou rezavo-černo-hnědá. Její trus vypadá jako malé černé tečky. Po namočení se rozpijí.

Proč štěnice štípe

Je to jednoduché – dospělé štěnice se krví člověka živí. Stejně tak mohou za tímto účelem napadat i psy, kočky nebo ptáky. Děje se tomu během noci, kdy je jedinec v klidu a poskytuje tak hladové štěnici velmi snadnou cestu k potravě. Ačkoliv štípance jako takové svědí, samotné sání většinou člověka nevzbudí. O tom, jakým stylem bude štěnice postupovat, rozhoduje nejen prostředí, ale i žíly dané osoby. Jsou-li dobře dosažitelné a viditelné, pak se obvykle štěnice nakrmí z průniku v jednom místě. Pokud naopak, vzniká typický shluk několika štípanců za sebou nebo minimálně v blízkosti.

První pomoc na štípanec

Uvádí se, že pokud se jedná o prvotní pokousání štěnicí, může se reakce objevit až za týden po samotném sání krve. Při dalších setkáních štěnice s člověkem se štípanec objevuje v době zhruba 8 hodin od sání krve. Ke zmírnění příznaků lze využít běžně dostupné masti proti svědění, léky proti alergii antihistaminika nebo například proti případné bolesti analgetikaSvědění štípanců od štěnice lze zmírnit mastičkami

Existují i doporučení v podobě babských rad:
  • Pasta z jedlé sody a vody – vytvořte hustou pastu a naneste ji na štípanec
  • Citronová šťáva – pomocí vatového tampónku ošetřete štípanec
  • Gel z aloe vera – naneste v tenké vrstvě pro zmírnění svědění i případného otoku
  • Koupel s mátovým olejem – přidejte do koupele zhruba půl hrnku oleje a relaxujte, dojde ke zmírnění svědění

Kdy zajít k lékaři?

Štěnice naštěstí nepřenáší žádnou nemoc, takže povětšinou štípance od nich ani nevyžadují nějakou zásadnější léčbu. Pokud se však příznaky jako otok, svědění a zarudnutí během několika týdnů nezlepší, je vhodné zajít se poradit s lékařem. Zvláště pak, když se vám nepodaří přítomnost štěnic ve vaší domácnosti prokázat. Kožní problémy mohou být v takových případech důsledkem úplně jiných obtíží, které už třeba vyžadují odborný zásah.

Nejčastější úkryty štěnic

Co je však v případě podezření na štěnice také nutné, to je potvrdit nebo vyvrátit jejich přítomnost v obydlí, abyste následně mohly provést kroky nezbytné k jejich vyhubení, tedy povolání odborné firmy. Uvádíme proto přehled základních míst, kde se vyskytují.

  • Postel a její okolí do 2,5 m – rámy, škvíry, praskliny, duté kovové konstrukce, kolem knoflíků, v záhybech matrací, ve švech povlečení apod.
  • Podlahy – kolem lišt, za lištami, pod krytinou apod.
  • Tapety, obrazy, rámy – ve hřbetech, ohybech a záhybech, u háčků apod.
  • Zdi – v rozích, v zásuvkách a jejich okolí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno