Streptokok v krku: Příznaky, léčba

Streptokok je nepříjemná bakterie, kterou je nutné poctivě léčit. Jen tak se předejde následným zdravotním problémům.

Streptokok je bakterie, která má mnoho druhů. Vědci jich znají již víc jak sedmdesát. Některé jsou přirozenou součástí bakteriální flóry kůže a sliznic jak lidí, tak zvířat. Tyto druhy jsou neškodné. Jenže existují i další druhy streptokoků, které jsou patologické. Nejčastější jsou streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes), streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae) a pneumokok (Streptococcus pneumoniae).

Příznaky onemocnění streptokokem

Konkrétní projevy a problémy se liší podle vlastního druhu streptokoka. Nejčastěji se ovšem jedná o výše zmíněnou horečku, bolest v krku, obtížné polykání a bolest břicha. Inkubační doba onemocnění je přibližně tři týdny. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí přes nosohltan. Nemoc přenášejí jak nemocní, tak lidé, kteří nemají zdravotní problémy, ale přesto jsou roznašeči streptokoka. Vedle klasické kapénkové infekce je možným způsobem přenosu orální sex, jelikož streptokok se v některých případech vyskytuje u žen v pochvě a u mužů v močové trubici. Také proto je vhodné dodržovat zásady bezpečného sexu. Rizikem je streptokok též pro těhotné ženy, protože by mohlo dojít k přenosu na novorozence. Existují případy, kdy novorozenec ochrnul.

Léčba onemocnění streptokokem

Streptokok se léčí antibiotiky. Správný postup by měl být takový, že vám lékař provede stěry a laboratorní vyšetření určí konkrétní druh antibiotik, který by měl být účinný. Léčba antibiotiky trvá přibližně deset dní, ovšem celá doba rekonvalescence je přibližně dva až tři týdny. Její součástí je podávání kloktadel na zlepšení polykání a prášků na snížení teploty. Například u postižení kůže se může jednat o léky snižující svědění. Pokud je průběh onemocnění těžký, dochází k hospitalizaci. Tak jako u ostatních bakteriálních onemocnění i v tomto případě je souběžně velmi vhodné podpořit imunitní systém různými přírodními produkty. Nejznámější je echinacea, ale také český česnek patří mezi přírodní antibiotikum. Je nutné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny, aby měl organismus hodně vitaminů a dalších látek. Při antibiotické léčbě je důležité obnovovat střevní mikroflóru. K tomu slouží probiotika, kterých je na trhu široká nabídka. Můžete zakoupit tablety, nebo si kupujte jogurty a mléko s živými kulturami. Onemocnění streptokokem se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože jeho neléčení může znamenat další závažné zdravotní problémy. Za všechny jmenujme například poruchy nervového systému nebo postižení ledvin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno