Svěží a fit 3. část – odpočinek a jak získat energii

Jak se dostat do formy

Po důkladném pročištění těla a to obzvláště na jaře, se může objevit lehká únava, kterou však můžeme zvládnout. Stačí trochu protáhnout tělo, vyváženě sportovat, ale i odpočívat, na což se často zapomíná, neboť doba je hektická a v denním shonu nás ani nenapadne, že odpočinek je pro tělo životně důležitá činnost. Mnozí z nás se pak diví důsledkům, zvláště potká-li je tak častý syndrom “vyhoření” který u nás zná kromě workholiků každý druhý občan.

Chcete lepší výkon? Natáhněte se!

Abychom si jakožto sportovci udrželi svůj standardní výkon, potřebujeme nadstandardně odpočívat a teprve poté se věnovat tréninku a cvičení svalů. Nestačí si však jen v polední pauze sednout k počítači se svačinou, dát nohy na stůl, jednou rukou surfovat po internetu  a domnívat se, že jsme pro svůj odpočinek udělali maximum.

Ačkoliv máme dojem, že nic neděláme, naše tělo se namáhá dál. Spousty nervových vláken si předávají informace, a mozek který dostal šanci se zastavit, má naopak tendenci zpracovávat další a další informace. Jakmile se naše mysl zaobírá problémy, tělo nemá šanci cítit se odpočatě.

To všechno pak vede k další únave, pokud neumíme tzv. na chvíli “vypustit vše”. Je třeba svému tělu a jeho centru podat pomocnou ruku, nechat jej chvíli vydechnout a relaxovat.

Nedávné výzkumy potvrdily, že odpočinek má velký vliv na náš výkon a že i pár minut odpočinku ve správnou chvíli nám může dodat energii jako několik hodin spánku. To ukazuje, že mírné lenošení našemu organismu prospívá. Proto se dnes tolik managerů hlásí do kurzů jógy a meditace, domnívajíce se, že jim tato činnost přinese uvolnění. Většinou však ale bohužel jen skáčou na špek ziskuchtivým šarlatánum, kteří si za takové hodiny úctují sumy peněz, skrývajíce se za roušku víry a osvícení.

Zásada číslo jedna, je samota. Najít si tichý a klidný koutek, kde budeme alespoň chvíli sami. Nejlépe by samozřejmě bylo lehnout si, ale nejsme v Americe, kde mají firmy pro své zaměstnance v posledních letech i lehátka. U nás to je otázka daleké budoucnosti.

Zásada číslo dvě, uvolnění.

Pokud se nemůžeme natáhnout, pokud možno co nejpohodlněji se usadíme, cíleně uvolníme všechny svaly, (tedy natáhneme nohy, povolíme ruce, roztáhneme dlaně, lehce zakloníme hlavu) a v této poloze – je nutné aby nám byla příjemná!!- zůstaneme několik minut a zhluboka dýcháme nosem i ústy. Mozek se tak bude soustředit na jednu věc, zároveň se bude okysličovat a my máme šanci skutečně “vydechnout”.
Na tomto principu mnoho lékařů léčí pacienty s nervovými chorobami, nebo lidi kteří prostě “vyhořeli” a na tomto principu víceméně fungují tzv. “zázračná” zařízení, jako je psychowalkmen, který se objevil na trhu teprve nedávno. Základem toho všeho je odpočinek těla a stimulace mozku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno