Sýr brunost

Pokud se považujete za sýrové gurmány, pak vám rozhodně nesmí uniknout hnědý norský sýr brunost. Vyrábí se dlouhým vařením a má nasládlou karamelovou chuť. Jak se jí, kolik stojí a kde ho u nás sehnat?

Sýr brunost pochází z Norska, stejně jako jeho název. Brun znamená hnědý a ost zase sýr. U nás není příliš známý, Norové na něj však nedají dopustit. Pokud někdy zavítáte do Norska, určitě jej ochutnejte, u nás ho totiž seženete poměrně těžko. Brunost je obecné označení tohoto sýra, proto se na pultech často skrývá pod jinými, specifickými jmény. Prodává se obvykle v kilovém nebo půlkilovém balení. Nejznámější a nejoblíbenější je Gudbrandsdalsost. Brunost se vyrábí z kravského nebo kozího mléka. Kozí sýr brunost bývá nejdražší a prodává se v podobě válců.

Výroba sýra brunost

Brunost vlastně ze své podstaty není sýrem. Nevyrábí se ze sýroviny, ale ze syrovátky. Ta vzniká jako „odpadní“ produkt při výrobě klasických sýrů, kdy se mléko vysráží. Norský sýr se vyrábí dlouhým vařením. Podle nejstarších receptur se připravoval jen z mléka, od 18. století se do něj začala přidávat i smetana. Tak se vyrábí i dnes, tedy kombinací syrovátky a smetany. Jak jsme již zmínili, výchozím produktem je buď mléko kravské, nebo kozí, které je dražší.

Hnědý sýr – chuť a vzhled

Hnědý sýr brunost poznáte podle jeho tmavé karamelové barvy. Má jemnou nasládlou až karamelovou chuť. Mléčný cukr se totiž během dlouhého vaření karamelizuje, čímž sýr získává svou hnědou barvu a karamelové tóny. Jeho chuť je ale dost výrazná, ne každému proto chutná. Pokud si ale libujete v hutných sýrech s netradiční chutí, do norského se zamilujete.

Brunost na sladko

Jak jíst brunost

Jak si na sýru brunost pochutnat? Pokud se zeptáte někoho z Norska, odpoví vám, že možností je spousta. Velmi často se podává během oběda, ale také třeba na snídani. Skvěle chutná s opečeným toastem a jahodovou marmeládou nebo s vaflí. Ano, sýr brunost lze konzumovat i na sladko.

Kde sýr brunost pořídit

V Norsku. Ne každý ale má možnost se do této severské země dostat a kus sýra si vzít s sebou. Naštěstí existuje v České republice řada specializovaných sýráren, pro které není problém sehnat v podstatě jakýkoliv sýr. Ačkoliv brunost nebude s největší pravděpodobností ve stálé nabídce a na pultech obchodů, po domluvě bude objednán. Pravou severskou atmosféru si tak můžete užít i doma.

Nebojte se nových chutí a vyzkoušejte hnědý norský sýr. Možná vám bude chutnat, možná ne, byla by ale škoda nezkusit to. Navštivte nejbližší sýrárnu a na tento typ se zeptejte. Nemusíte kupovat celé kilové nebo půlkilové balení, rádi vám odkrojí přesně tolik, kolik budete chtít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno