Sýr Gruyére

Máte rádi chutné kvalitní sýry? Pak jste již někdy určitě narazili na švýcarský sýr Gruyér, který patří mezi vysoce kvalitní dezertní sýry. Vyrábí se pouze ve Švýcarsku a oblíbený je nejen ve francouzské a švýcarské kuchyni.

Sýr Gruyér je tvrdý sýr, vyráběný pouze v několika švýcarských oblastech. Vyrábí se z nepasterizovaného kravského mléka a žlutou barvu. Sýr Gruyér na rozdíl od podobných francouzských sýrů neobsahuje díry. Chuťově se podobá ementálu. Z vnějšku má tvrdou rezavou kůrku. Obsahuje kolem 50 % tuku v sušině.

Historie sýra Gruyére

Sýr Gruyér patří mezi staré a tradiční švýcarské sýry. Vyrábí se již od 12. století. Vyráběl se především ve švýcarském okresu Gruyére, podle kterého také získal své oficiální pojmenování, udělené Francouzskou akademií. V  oblasti Gruyére má však výroba sýru ještě starší tradici, která se datuje již od druhého století.

Gruyére – oblasti výroby

V roce 2001 získal sýr Gruyér ochrannou známku a od tohoto roku se smí pod tímto označením vyrábět pouze ve Švýcarsku a jen v některých kantonech. Konkrétně jde o kantony Vaud, Fribourg, Neuchâtel, Bern a Jura. Dříve se tímto označením honosily i některé francouzské sýry, které však musely být po roce 2001 přejmenovány. Pokud si v dnešní době zakoupíte kdekoliv sýr Gruyére, budete mít jistotu, že pochází z některého z výše zmíněného kantonu ve Švýcarsku.

Výroba sýra Gruyére

Sýr Gruyére se vyrábí z kravského mléka. Na každých 10 kg sýra je potřeba 100 litrů mléka. Kvalita mléka je přitom pro správnou chuť zásadní. Chuť sýra ovlivňuje roční období, během kterého je mléko dojeno, i potrava krav. Mléko se po zahřátí v měděných nádržích vysráží pomocí syřidla a směs se lisuje ve formách. Doba zrání trvá 3 až 12 měsíců. Chuť se se stářím proměňuje. Pokud by vás výroba sýra blíže zajímala, můžete se do sýrárny ve Švýcarsku sami vydat a nechat si celý proces výroba vysvětlit místními odborníky.

Způsob konzumace

Sýr Gruyére patří mezi vysoce kvalitní delikátní sýry, vhodné pro přímo konzumaci, např. k vínu. Velmi často se však používá i ve francouzské kuchyni, přidává se obzvláště do polévek. Je důležitý ve francouzské cibulačce i česnečce. Hodí se také jako sýr do slaného koláče quiche. Pokud máte rádi sýrové fondoue, Gruyeré je pro tento typ konzumace jako stvořený. Hodí se také do sendvičů, salátů nebo k těstovinám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno